Kışın Kilo Almamak İçin Nasıl Beslenmeli

Paylaş
 

Enfeksiyon riskinin arttığı ve vücut direncinin azaldığı kış aylarında, kişiler daha hareketsiz bir dönem içerisine girerler. Bu da kilo almalarına sebep olabilir. Kışın kilo almamak için dengeli beslenmek büyük önem taşımaktadır.

Kış aylarında kilo almanın sebeplerinden birisi de su tüketiminin azalmasıdır. Kişiler yaz aylarındaki kadar terlemedikleri için su içme ihtiyacı da hissetmezler. Ancak vücudun kış aylarında da suya ihtiyacı olduğu unutulmamalıdır. Ayrıca kilo kontrolü için mutlaka su içilmelidir. Bunların dışında, kışın kilo almamak için beslenme konusunda dikkat edilmesi gerekenleri şöyle sıralayabiliriz:

Kahvaltıda Aldığınız Kaloriye Dikkat!

Kahvaltı, oldukça önemli bir öğündür ve asla atlamamamız gerekir. Ancak kahvaltı da ne yediğinize ve alacağınız kaloriye mutlaka dikkat edin. Kahvaltı öğünü kadınlarda 250, erkeklerde ise 350 kaloriyi geçmemelidir.

Yemeğinizi Kendiniz Yapın

Uzmanlar, araştırmaları sonucunda dışarıda yemek yiyen kişilerin daha fazla kalori aldığını söylüyor. Çünkü restoranların porsiyonları büyük ve yağ oranı açısından da yüksektir. Evde yemek pişirmek sizin için ne kadar zahmetli bir iş olursa olsun, kilo kontrolünüz için mutlaka yemeğinizi kendiniz pişirin.

Nişasta Tüketimini Azaltın

Ekmek, pirinç ve makarna gibi nişastalı besinler hemen hemen herkes tarafından severek tüketilir. Ancak bol miktarda nişasta içeren bu yiyecekleri tüketirken dikkat etmeliyiz. Özellikle kış ayları daha hareketsiz olduğumuz bir dönem olduğu için, bu besinleri tüketirken kontrollü davranmalıyız.

Şekerden Uzak Durun

Kış aylarında kilo almamak için şekerden uzak durmanız gerekir. Aslına bakarsak, sadece kış aylarında değil hangi mevsim olursa olsun şeker insanlar için çok zararlıdır.

Ara Öğünlerde Atıştırın

Sık sık ara öğün yapmak kişinin metabolizmasının ayakta tutar. Ara öğün erkekler için 200-250 kalori, kadınlar için ise 150-200 kalori olmalıdır. Ara öğünlerde salatalık, havuç ve limon gibi besinler tüketebilirsiniz.

Bu yazı 272 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Yasal Uyarı

Cilt bakımı ve güzellik sırları sitesi olan bakimlicilt.net'te doğal ve sağlıklı bir cilt için bilgilendirme yazıları paylaşıyoruz. Sitede bulunan yazılar kişisel ve doğal tariflerdir, hiç biri doktor tavsiyesi değildir. Bu tarifler ve öneriler her kişide aynı etkiyi sağlayacağının garantisi yoktur. Tarif ve önerilerin uygulanması ve kullanımı kişilerin kendi sorumluluğundadır, oluşabilecek problemlerden dolayı bakimlicilt.net sitesinin sahibi ve yazarları sorumluluk kabul etmez.