Kozmetik Ürünler Nasıl Muhafaza Edilmeli?

Kadınlar makyaja öyle önem veriyor ki, kozmetik ürünleri için tonlarca para harcayabiliyor. Güzel görünmek için ihtiyaç haline gelen makyaj malzemeleri, pahalı olduğu için dikkatle muhafaza edilmeli. Kozmetik ürünlerinizi nasıl muhafaza edeceğinizi bilmiyorsanız, yazımızın devamına göz atmanız yeterli olacaktır.

Kozmetiklerin Muhafazası Nasıl Olmalı?

Fondöten: Bu makyaj malzemesinin maksimum kullanım süresi, ortalama olarak 12 aydır. Bu süreden fazla bekleteceğiniz fondöten, üst tabakasında yağ oluşturmaya başlar ve kötü bir koku oluşturur. Fondötenlerinizi sıcak olmayan ve güneş ışığı görmeyecek alanlarda muhafaza etmelisiniz.

Maskara: Makyaj malzemeleri arasında en çabuk bozulanı maskaradır. Ancak bu kozmetik ürününün bozulup bozulmadığını anlamak çok kolaydır. Yapmanız gereken maskarayı koklamak. Keskin ve kötü bir koku duyuyorsanız, maskaranızın çöpe gitme zamanı gelmiş demektir. Kurumaması gereken makyaj malzemelerinden biri olan maskarayı, içine birkaç damla hint yağı damlatarak oda sıcaklığında muhafaza etmelisiniz.

Göz Kalemi: Göz kalemlerinde belirlenmiş bir kullanım süresi yoktur. Ancak sıcak yaz mevsimlerinde kalem ucu yumuşayabilir. Bu da kalem ucunun açılmasını zorlaştırır. Göz kalemlerinizi makyaj öncesinde 10 dakika kadar buzlukta bekletirseniz, daha iyi sonuçlar alır ve ucunu kolayca açabilirsiniz.

Ruj: Bozulması en zor olan kozmetik rujdur. Ruj bozulmasa bile, bazı faktörlerden dolayı kullanılmaz hale gelebilir. Sıcak ortamlarda rujunuz yumuşar ve erir. Bu ruju düzgünce kullanmak mümkün olmayacaktır. Makyajdan bir süre önce, rujunuzu buzdolabının normal kısmında bekletin. Arada kontrol ederek, sertleşme süresini takip edebilirsiniz.

Far, Pudra ve Allık: Toz halinde olan kozmetikler genelde bozulmaz. Ancak bayatlama gibi bir durum söz konusudur. Böyle bir durumda makyaj malzemesi cildinize iyi tutunamaz. Bu nedenle toz makyaj malzemelerini 2 yıldan önce tüketmeniz doğru olacaktır. Ancak bahsedilen ürünler likit olduğunda, bu süre 6 ay ile 1 yıl arasına kadar inmektedir.

Oje: Çabuk bozulan kozmetiklerden biride ojedir. Hava alan ve sıcağa maruz kalan ojeler kurur. Bu ojelerin kullanımı mümkün olmaz ve ömrü sona erer. Ojelerinizi bu nedenle havadan koruyun ve sıcaktan uzak tutun.

Parfüm: Parfümler ambalajı açıldıktan sonra, 6 ay ile 1 yıl arasında tüketilmelidir. Bu kozmetik ürününü güneş ışığından ve havadan uzak tutmanız gerekiyor. Aksi takdirde parfümünüz kolayca bozulabilir. Parfümlerinizi buzdolabı gibi soğuk alanlar yerine, kutusunda ve giyim dolabınızda saklayabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

Kusursuz Oje Sürmek İçin Bilmeniz Gerekenler

Tırnak bakımı kadınların önem verdiği şeylerden biridir. Öyle ki birçok kadın, manikür ve pedikür işlemini …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.