Kuru Cilt Bakım Teknikleri

Hassas cilt sebeplerinin en başında kuruluk gelmektedir. Kuru bir cilt hem geçirgen hem de çok hassas bir niteliğe sahiptir. Kuru cildin sebepleri arasında genler ile aktarılmış olması ve bulunulan bölgedeki hava ve iklim koşulları yer almaktadır. Kuru cilt problemleri, önceden var olmanın yanında ilerleyen yaşlarda da meydana gelebilmektedir. Fazla rüzgar ve nemsiz havalar, cilde iyi gelmemekle birlikte kurumasında büyük ölçüde rol oynar. Yüz yıkamada ve duşta kullanılan sıcak su da cilt kuruluğuna yol açan nedenlerden biridir. Sıcak suyun cilt yüzeyindeki yağı eritmesi ile kuruluk meydana gelir. Kuru bir cilt için yapılabilecek çeşitli cilt bakım yöntemleri mevcuttur.

En Önemli Adım Nemlendirme

Öncelikle kuru bir cilde sahip kişilerin, nemlendirme adımına büyük özen göstermesi gerekmektedir. Kuru bir ciltte en önemli sorun nem dengesidir. Kuru cildi sıcak su yerine daha yumuşak ve ılık su ile yıkamak hem yağ oranını azaltmayacak hem de oldukça faydalı olacaktır. Sabun kullanımında ise pH derecelerini dikkate alarak tercih yapılmalıdır. Bu nedenle, yüksek pH içeren sabunlar kuru cilt için iyi bir seçenek olmaktadır.

Herhangi bir kozmetik ürün alışverişi yaparken özel olarak kuru ve hassas cilt özelliklerine sahip ürünler almaya özen gösterilmelidir. Duştan sonra cilt tamamen kurulanmamalı ve biraz nemli bırakılmalıdır. Duşun ardından hemen bakım yağı veya nemlendirici kullanarak ciltteki suyun buharlaşıp kuruması yerine cilde emilmesine fırsat verilmelidir.

Doğal nem maskesi yapmak için Kuru ve Hassa Ciltler İçin Doğal Nem Maskesi makalemize bakabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

yağlı ciltler için doğal tonikler

Yağlı Ciltler İçin Doğal Tonikler

Yağlı bir cildiniz varsa ve cildinize kimyasal tonikler kullanmak istemiyorsanız, cildinizin daha az parlaması ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.