Limonun Cilde Faydaları

Günlük C vitamini ihtiyacının büyük kısmının alınmasını sağlayan limon, cilt için de oldukça etkili bir bakım ürünüdür. Cildin pürüzsüz, parlak ve genç bir görünüme kavuşmasını sağlayan limon suyu, neredeyse tüm cilt sorunlarının çözümünde kullanılabilir. Cilt sorununun çeşidine göre kullanımı değişen limon suyunun cilde direkt olarak uygulanması hassas ciltlerde tahriş neden olabilir. Bu nedenle tüm cilt yüzeyine uygulanmadan önce küçük bir bölüme uygulanması ya da su ile inceltilmesi gerekir.

Yüzde özellikle burun çevresinde ortaya çıkan siyah noktalar için limon suyundan yararlanılabilir. Bunun için gece yatmadan önce biraz su ile incelttiğiniz limon suyunu siyah noktalı bölgeye sürüp yatabilir, sabah kalkar kalmaz yüzünüzü soğuk su ile yıkayabilirsiniz. Bu uygulamayı siyah noktalar geçene kadar yapabilirsiniz.

Ciltte çeşitli uygulamalar sonucunda oluşan kurumanın giderilmesinde de limondan yararlanılabilir. Bunun için eşit miktarlarda limon suyu, zeytin yağı ve balı karıştırıp yüzünüze sürebilirsiniz. Yüzünüzün her bölgesine güzelce uyguladığınız maskeyi 10 dakika kadar bekletip yüzünüzü ılık su ile yıkayabilirsiniz. Sürekli kuru cilde sahipseniz bu maskeyi haftada 2 kere, sadece zaman zaman cilt kuruluğundan şikayet ediyorsanız sorun oluştuğunda uygulayabilirsiniz.

Ciltteki ölü hücrelerden kurtulmak ve daha canlı, daha taze bir cilde kavuşmak için ikiye kestiğiniz limonun yarısını yarım çay kaşığı kadar şekerin üzerine koyup bekletin. Şekeri iyice çeken limonu yüzünüzde masaj yapar gibi gezdirip sonrasında ılık su ile durulayabilirsiniz.

Ciltteki renk sorunları ve pürüzleri gidermekte kullanılan limon ve limon suyu, cilt kırışıklıkları için de kullanılabilir. Bunun için 3-4 damla limon suyu, 1-2 damla badem yağı ve 1 çay kaşığı doğal yağı karıştırıp yüzünüze sürebilirsiniz. 20 dakika beklettikten sonra yüzünüzü ılık su ile yıkayıp temizleyebilirsiniz.

Limonun canlandırma, tazeleme ve besleme özelliği ile pürüzsüz ve daha sağlıklı bir cilde kavuşabilir, kırışıklıklarınızdan kolaylıkla kurtulabilirsiniz. Hem doğal hem de kalıcı çözümler arasında yer alan limon ile cilt bakımını haftada 2 kere ya da her gün uygulayabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

Deri Altında Uzayan Kıllara Çözüm

Estetik kaygılar insanoğlunun var oluşundan beri ön plana çıkmıştır. Vücudun çeşitli kısımlarında çıkan istenmeyen tüyler …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.