Limonun Saça Faydaları

C vitamini bakımından zengin olan limon, cilt sağlığı için maskeler içerisinde kullanılabildiği gibi saçlar içinde oldukça faydalı olup saç bakım maskeleri içerisinde de kullanılabilmektedir. Limonun asit oranı oldukça yüksek olduğu için daha çok saç rengini açmak için kullanılmaktadır. Ama limon saç rengini açmanın yanı sıra saçların sağlıklı ve hızlı bir şekilde uzamasına da yardımcı olmaktadır. Bunlar dışında limonun saça faydaları ise şu şekilde sıralanabilir.

  • Limon saçtaki zararlı bakterilerin yok edilmesini sağlayarak saç derisinin korunmasına yardımcı olur. Saç derisinde biriken toksinler limon sayesinde temizlenerek saça hasar vermesi önlenir.
  • Limon iyi bir yağ dengeleyicidir. Yağlı saç tipine sahip olan kişiler taze sıkılmış limon suyunu direkt olarak saçlarına uygulayabileceği gibi şampuanlar içerisine ekleyerek de limonu saçlarına uygulayabilirler. Bu sayede saçtaki fazla yağ alınarak saçın daha güzel görünmesi sağlanır.
  • Cansız ve mat görünen saçların canlanması, parlak bir görünüme kavuşması için limon kullanılabilir.
  • Ciddi anlamda kepek sorunu olanlar bu dertten kurtulmak için limon kullanabilirler. Limon suyu ile saç derisine masaj yaparak kepek sorunundan kurtulabilirsiniz. Ama limon asitli olduğu için limon suyu saça uygulanmadan önce bir miktar su eklenip seyreltilerek kullanılmalıdır.
  • Limon suyu saçlara uygulandığı zaman saç tellerindeki kırılmalar önlenebilir.
  • Saç köklerine limon suyu ile masaj yapıldığında saç köklerindeki kan dolaşımı artıp saç dipleri daha rahat nefes alacaktır. Bu sayede de saçın hızlı bir şekilde uzaması sağlanır.
  • Saç derisinde oluşan kaşınma, yanma gibi sorunları gidermek için limon suyu uygulaması yapılabilir. Limon suyu ile saça yavaş yavaş masaj yapıldıktan sonra bir süre bu şekilde beklenir ve saçlar yıkanır.
  • Saç rengini açmak için limon suyu kullanılmaktadır. Ama koyu ve siyah saçlı kişiler limon suyu ile saç rengini açmaktan uzak durmalıdır. Çünkü limonun saçları beyazlatıcı özelliği oldu için kötü bir görüntü ortaya çıkmasına neden olabilir.

Limon Suyu Kullanımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Limon asitli bir meyve olduğu için cilde veya saçlara limon suyu uygulaması yapılacaksa mutlaka su ile inceltilerek kullanılmalıdır. Özellikle kuru cilt yapısına sahip olan kişilerde ciltteki yağı emerek cildin daha fazla kurumasına neden olabilir. Bu nedenle kullanımına dikkat etmek gerekir. Saçlara limon suyu uygulaması çok sık yapılmamalıdır. Yoksa saç derisinin tahriş olmasına neden olabilir. Saçlara uygulandıktan sonra bir süre bekletilip daha sonra şampuan ile yıkanmalıdır.

Limonun cilt için olan yararlarını limonun cilde faydaları yazımızda bulabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

Saç Dökülmesini Engelleme ve Tedavi Yolları

Saçlar, insanların en değer verdiği kısımlardan bir tanesidir. Fakat günümüzde saç dökülmesi birçok insanın ortak derdidir. Saç …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.