Makyaj Temizlerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Paylaş
 

Makyajda temizlik özelikle gün sonunda çoğu zaman zor olmaya başlamıştır. Ancak gün içerisinde cildin maruz kaldığı olumsuzluklardan dolayı, makyaj temizliği göz ardı edilmemelidir.

Bu makalemizde makyaj temizleme esnasında neler yapılabilir? Nelerden yardım alınabilir? Gibi sorulara cevap vermeye çalışacağız.

Makyajı Temizlerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bazı ciltler hassas olduğu düşünülürse, alkol ile temizleme durumunda hasar görebilir. Bunun yerine tonik tercih edilebilir. Cilt temizlemede hassas ciltler için, portakal ağacının suyu kullanılabilir. Bundan başka kırışıklık yok etmede papatya etkin bir çözümdür. Gül suyu ise, cilt soyulmalarına karşı kullanılması yerinde olur. Peygamber çiçeği de tahrişi önlemede etkilidir.

Kuru cilt, bazı bayanlarda sorun olmaktadır. Bunun için makyaj temizleme yağı kullanılabilir. Bu yağların içinde E ve A vitamini bulunur. Dahası cildin genç görünmesi bu sayede sağlanabilir.

Bazen makyajın; temizleme yapılmasına karşın, yeterince temizlenmediği düşünülebilir. Bu durum karşısında nemlendirme yapmadan önce, cildi ılık su ile yıkanabilir.

Makyaj temizleme mendilleri makyaj da kullanılmaktadır. Ama bu mendiller makyajı çoğu zaman yeterince temizlemeyebilir. Bu temizlenmeyen makyaj kalıntıları cilde olumsuzluk yaratabilir. Acil durumlar dışında makyaj temizleme mendili kullanılmamalıdır.

Makyaj temizleme, uğraştırıcı gelebilir. Bu düşünce ile makyajı sabah temizledikten hemen sonra yeni makyaj yapılmamalıdır. Fondötenin gün içindeki kalıcılığı azalır. Makyaj temizlendikten sonra bir müddet beklenmelidir. Cilt hava almalı ve sonrasında yeni makyaja başlanmalıdır.

Makyajı bazı bayanlar hafif biçimde yapmaktadırlar. Bundan başka gün içerisinde farklı olumsuz nedenlerle cilt kirlenir ve siyah noktalar oluşabilir. Bunun gibi durumlara hazırlık olarak makyajın mutlaka temizlenmesi gerekir ki, az ya da çok denmeden itina ile temizlik yapılmalıdır.

Genç kalmak için makyaj yapmadığınız zamanlarda da cilt temizliği ihmal edilmemelidir.

Makyaj yapmadan önce cildin özellikleri bilinmelidir. Bu işlem için uygun malzeme seçilmelidir. Bu malzemelerden bir kaçı ise, su bazlı, süt içerikli ve yağlı ciltlere göre seçilmiş ürünlerdir.

Bu yazı 1176 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Yasal Uyarı

Cilt bakımı ve güzellik sırları sitesi olan bakimlicilt.net'te doğal ve sağlıklı bir cilt için bilgilendirme yazıları paylaşıyoruz. Sitede bulunan yazılar kişisel ve doğal tariflerdir, hiç biri doktor tavsiyesi değildir. Bu tarifler ve öneriler her kişide aynı etkiyi sağlayacağının garantisi yoktur. Tarif ve önerilerin uygulanması ve kullanımı kişilerin kendi sorumluluğundadır, oluşabilecek problemlerden dolayı bakimlicilt.net sitesinin sahibi ve yazarları sorumluluk kabul etmez.