Metabolizmayı Hızlandırmanın Yolları

Paylaş
 

Metabolizma, vücudun temel ihtiyaçlarını karşılayabilmesi için yakılan enerji miktarına verilen isimdir. Bazal metabolizma hızı, vücudun fiziksel olarak dinlendiği sırada harcadığı enerji miktarıdır. Kilo almayı ya da vermeyi bu faktör belirlemektedir. Bu noktada metabolizmayı hızlandırmanın yolları konusu devreye girmektedir.

Beslenme ve Uyku Düzeni

Zayıflamaya çalışıp bunu başaramayan ve su içsem yarıyor diyen kişiler genellikle metabolizma hızı zayıf olan kişilerdir. Metabolizmayı hızlandırma yolları denildiğinde akla gelen ilk unsur beslenme düzenidir. Sağlıklı gıdalara yönelmek önemli olsa da asıl önemli olan az ve sık gıda tüketmektir. Açlığınızı ertelemenizin metabolizmayı yavaşlattığını unutmamalısınız. Bu nedende acıktığınızda bir elma dahi olsa mutlaka bir şeyler yemelisiniz. Ayrıca, yemeklerinizin saatini düzene oturtmanız da oldukça önemlidir. Akşamları fazla yemeyin ve öğün atlamamaya dikkat edin.

Uyku düzeni metabolizma üzerinde oldukça etkilidir. Vücut kendini uyku sırasında onardığı için en geç 00:00’da uyuyup sabah en geç 07:30’da kalkmaya özen göstermelisiniz. Uykuyu en verimli uyuyacağınız saatler bu saat dilimidir. Çok geç saatlerde uyuyup çok geç saatlerde uyanmak metabolizma hızının yavaşlamasına neden olmaktadır.

Yürüyüş Oldukça Önemli

Hareketli bir hayata sahip olmak metabolizma üzerinde etkili unsurlardan biridir. Metabolizmayı hızlandırmanın yolları konusunda durağan bir hayata sahip olanlar için yürüyüş son derece önemlidir. Her gün en az 40 dakika tempolu yürüyüş yapmak sağlıklı metabolizma hızını elde etmenizi sağlayacaktır.

Fazla Su Tüketmek

Metabolizmayı etkileyen unsurlar arasında su tüketimi son derece önemlidir. Günde en az 2,5 litre su tüketmek metabolizma hızının yükselmesine neden olmaktadır. Ayrıca bu durum vücut sağlığını da doğrudan etkilemektedir. Bol su tüketmek herkesin uyması gereken konular arasında yer almaktadır.

Metabolizmayı Hızlandıran Gıdalar

Metabolizmayı hızlandırmanın yolları arasında özellikle proteinli gıdalara yönelmek vardır. Baharatların metabolizmayı hızlandırdığı bilinmektedir. Bunun yanı sıra yeşil çay tüketiminin de metabolizma üzerinde etkilidir. Alkol tüketilmemesi metabolizma açısından oldukça önemlidir. Tam buğday ekmeği tüketmek de önemli unsurlardan biridir.

Sağlığınız ve ideal kiloya kavuşmanız için metabolizma hızına dikkat etmeniz gerekmektedir. Bunun için profesyonel destek alabilir ya da kendi imkanlarınızla başarabilirsiniz.

Bu yazı 1379 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir adet yorum var.

  1. Tülay dedi ki:

    Eğer kilo vermek istiyorsanız günlük düzenli yürüyüş ile kaleri yakımını hızlandırabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Yasal Uyarı

Cilt bakımı ve güzellik sırları sitesi olan bakimlicilt.net'te doğal ve sağlıklı bir cilt için bilgilendirme yazıları paylaşıyoruz. Sitede bulunan yazılar kişisel ve doğal tariflerdir, hiç biri doktor tavsiyesi değildir. Bu tarifler ve öneriler her kişide aynı etkiyi sağlayacağının garantisi yoktur. Tarif ve önerilerin uygulanması ve kullanımı kişilerin kendi sorumluluğundadır, oluşabilecek problemlerden dolayı bakimlicilt.net sitesinin sahibi ve yazarları sorumluluk kabul etmez.