metabolizmayı hızlandırmanın yolları

Metabolizmayı Hızlandırmanın Yolları

Metabolizma, vücudun temel ihtiyaçlarını karşılayabilmesi için yakılan enerji miktarına verilen isimdir. Bazal metabolizma hızı, vücudun fiziksel olarak dinlendiği sırada harcadığı enerji miktarıdır. Kilo almayı ya da vermeyi bu faktör belirlemektedir. Bu noktada metabolizmayı hızlandırmanın yolları konusu devreye girmektedir.

Beslenme ve Uyku Düzeni

Zayıflamaya çalışıp bunu başaramayan ve su içsem yarıyor diyen kişiler genellikle metabolizma hızı zayıf olan kişilerdir. Metabolizmayı hızlandırma yolları denildiğinde akla gelen ilk unsur beslenme düzenidir. Sağlıklı gıdalara yönelmek önemli olsa da asıl önemli olan az ve sık gıda tüketmektir. Açlığınızı ertelemenizin metabolizmayı yavaşlattığını unutmamalısınız. Bu nedende acıktığınızda bir elma dahi olsa mutlaka bir şeyler yemelisiniz. Ayrıca, yemeklerinizin saatini düzene oturtmanız da oldukça önemlidir. Akşamları fazla yemeyin ve öğün atlamamaya dikkat edin.

Uyku düzeni metabolizma üzerinde oldukça etkilidir. Vücut kendini uyku sırasında onardığı için en geç 00:00’da uyuyup sabah en geç 07:30’da kalkmaya özen göstermelisiniz. Uykuyu en verimli uyuyacağınız saatler bu saat dilimidir. Çok geç saatlerde uyuyup çok geç saatlerde uyanmak metabolizma hızının yavaşlamasına neden olmaktadır.

Yürüyüş Oldukça Önemli

Hareketli bir hayata sahip olmak metabolizma üzerinde etkili unsurlardan biridir. Metabolizmayı hızlandırmanın yolları konusunda durağan bir hayata sahip olanlar için yürüyüş son derece önemlidir. Her gün en az 40 dakika tempolu yürüyüş yapmak sağlıklı metabolizma hızını elde etmenizi sağlayacaktır.

Fazla Su Tüketmek

Metabolizmayı etkileyen unsurlar arasında su tüketimi son derece önemlidir. Günde en az 2,5 litre su tüketmek metabolizma hızının yükselmesine neden olmaktadır. Ayrıca bu durum vücut sağlığını da doğrudan etkilemektedir. Bol su tüketmek herkesin uyması gereken konular arasında yer almaktadır.

Metabolizmayı Hızlandıran Gıdalar

Metabolizmayı hızlandırmanın yolları arasında özellikle proteinli gıdalara yönelmek vardır. Baharatların metabolizmayı hızlandırdığı bilinmektedir. Bunun yanı sıra yeşil çay tüketiminin de metabolizma üzerinde etkilidir. Alkol tüketilmemesi metabolizma açısından oldukça önemlidir. Tam buğday ekmeği tüketmek de önemli unsurlardan biridir.

Sağlığınız ve ideal kiloya kavuşmanız için metabolizma hızına dikkat etmeniz gerekmektedir. Bunun için profesyonel destek alabilir ya da kendi imkanlarınızla başarabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

Bölgesel Zayıflama

Bölgesel zayıflama kesinlikle insanların kilosunu azaltmaya yönelik bir eylem değildir. Yani karın, basen ya da …

1 Yorum

  1. Eğer kilo vermek istiyorsanız günlük düzenli yürüyüş ile kaleri yakımını hızlandırabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.