Ödem Söktürücü Bitki Çayları Nelerdir?

Paylaş
 

Ödem, vücudun olması gerekenden fazla su tutması sonucunda ortaya çıkan bir sorundur. Genellikle el, kol, ayak ve bacaklarda ortaya çıkan bu sorun vücudun herhangi bir bölgesinde de ortaya çıkabilir. Ödem sorunu fiziksel aktivite eksikliği, şeker hastalığı, ilaçların yan etkisi ya da menopoz gibi nedenleri bulunmaktadır. Bu sorunun aşılmasında şu bitki çayları etkili olmaktadır:

Maydanoz Çayı

Diyetlerde genellikle tercih edilen maydanoz çayı ödemin idrar yoluyla atılmasını sağlamaktadır. Antioksidan etkiye sahip olan ve vücudu temizleyen bu bitki çayı aynı zamanda kolesterolü düşürmektedir. Maydanoz çayı için 2 çay kaşığı kurutulmuş maydanozu 1 bardak sıcak suya koyarak demlendirerek elde edebilirsiniz. Aynı zamanda 4 sap taze maydanoz yapraklarından da hazırlayabilirsiniz. Kolayca elde ederek tüketebilirsiniz.

Yaban Mersini Çayı

Ödem söktürücü etkisiyle dikkat çeken yaban mersini çayı önemli bir alternatiftir. Bu çayı hazırlamak için 1 yemek kaşığı taze yaban mersini meyvesi ve yaprağı gereklidir. 1 bardak kaynamış suda 10 dakika demlendirerek çayı elde edebilirsiniz. Ayrıca kurutulmuş olarak satılan yaban mersini de kullanılabilir. Özellikle karaciğer üzerinde olumlu etkiye sahip olan bu bitki çayını dilediğiniz zaman kullanabilirsiniz.

Karahindiba Çayı

Etkili antioksidan özelliği olan karahindiba çayı sayesinde iltihaplardan kurtulmak mümkündür. Yaşlanmanın etkilerini geciktiren bu çay sayesinde idrar yoluyla ödemi atmanız mümkündür. Karahindiba çayı için 1 kaşık karahindibayı kaynamış suda demlendirmeniz yeterlidir. Bu çay özellikle ağır ödemlerde etkili olmakta ve vücuttan kısa sürede atılmasını sağlamaktadır. Ayrıca, egzama gibi cilt rahatsızlıklarında da bu çayın etkili olduğu belirtilmektedir.

Ödem söktürücü çaylar sayesinde yaşadığınız ödem sorunundan doğal yollarla kurtulmanız mümkündür. Bu çaylar sayesinde vücudunuzda biriken fazla sular idrar yoluyla atılacaktır. Bu çaylardan dilediğinizi tercih edebilirsiniz.

Bu yazı 1455 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir adet yorum var.

  1. Esen dedi ki:

    Yaban mersini çayını ödem sökmede çok faydası var kullanıyorum. Maydanoz çayını da ilk defa duydum tarifinizi deneyeceğim.

Bir yorum bırak

Yasal Uyarı

Cilt bakımı ve güzellik sırları sitesi olan bakimlicilt.net'te doğal ve sağlıklı bir cilt için bilgilendirme yazıları paylaşıyoruz. Sitede bulunan yazılar kişisel ve doğal tariflerdir, hiç biri doktor tavsiyesi değildir. Bu tarifler ve öneriler her kişide aynı etkiyi sağlayacağının garantisi yoktur. Tarif ve önerilerin uygulanması ve kullanımı kişilerin kendi sorumluluğundadır, oluşabilecek problemlerden dolayı bakimlicilt.net sitesinin sahibi ve yazarları sorumluluk kabul etmez.