Ramazanda Kilo Almamanın Yolları Nelerdir?

Ramazan ayında beslenme düzeni ve alışkanlıkları değiştiğinden dolayı çoğu insan kilo almakta ve bu durumdan rahatsızlık duymaktadır. Bunu önlemek adına öğün içeriğinin mümkün olduğunda normal yaşantıdaki haline yaklaştırılması gerekir. Özellikle içilen su miktarı değiştirilmemeli, iftar ile sahur arasında günlük su ihtiyacı mutlaka karşılanmalıdır.

Oruç tutulan süre içerisinde kan şekeri düşmektedir. Eğer sahura kalkılmadan oruç tutuluyorsa bu düşüş daha erkek saatlerde yaşanmakta ve gün içerisinde halsizlik yaşanmaktadır. Hem bunu önlemek hem de kilo almayarak ramazanı sağlıklı bir şekilde geçirmek için bazı önerilere kulak verilmelidir.

Ramazanda Kilo Almamanın Yolları

Ramazanda beslenme konusunda yapılan en büyük yanlış iftarda ya da sahurda mideyi aşırı şekilde doldurmaktır. Bu durum midenin aniden gerilmesine, tansiyonun yükselmesine ve hormonların artmasına yol açar. Midenin sindirimi zorlaşır ve bu de kilo olarak geri döner. Bunu yaşamamak adına yemekler az miktarda ve iyice çiğnenerek tüketilmelidir. Bu yemeklerin seçiminde ise yağ oranı az, mümkün olduğunca tuzsuz ve aşırı tatlı olmayan besinlere öncelik verilmelidir. Özellikle lif yönünden zengin meyve, sebze ve kepekli ekmek tercih etmek sindirim sisteminin daha aktif çalışmasına yardımcı olur.

Ramazanda kilo kontrolü için iftarda mutlaka önce hafif bir çorba ile başlanmalı ve ana yemeğe geçmeden önce ortalama on beş dakika kadar ara verilmelidir. Sofrada kesinlikle salataya yer verilmeli, tatlı olarak ise şerbetli ya da hamurlu olanlar yerine sütlü tatlılar tercih edilmelidir. Haftada bir ya da iki kez güllaç yemek doğru bir seçim olacaktır. Ancak tatlının iftarın hemen peşine değil de yemekten bir veya iki saat sonra yenilmesi daha uygundur.

Ramazanda Kilo Almamak İçin Tavsiyeler

Ramazanda kilo almamak için mutlaka sahura kalkılmalı ve hafif beslenilmelidir. Tüm gün yenilecek kadar besin tek bir öğünde mideye doldurulmamalıdır. Bol miktarda su içilmeli, meyve ve sebze tüketilmelidir. Metabolizmayı hızlandırmak ve zinde kalmak adına iftardan bir ya da iki saat sonra yürüyüşe çıkılmalıdır.

Ramazan sofralarında olmazsa olmazlar arasında yer alan iftariyeliklerin büyük çoğunluğu yüksek yağ ve şeker içerir. Bu nedenle tek seferde bunların hepsinden yemek yerine her gün bir çeşit tercih edilebilir. Bunların yanı sıra ramazanda kilo aldıran önemli bir unsur da yemekle birlikte şekerli ve asitli içecekler tüketmektir. Dolaysıyla kilo almamak ve mideyi yormamak için bu tarz içecekler yerine su ya da daha hafif ve sağlıklı içeceklere yer verilmelidir.

İlginizi Çekebilir

Hamilelikte Beslenmeye Dikkat Edilmeli mi

Hamilelik dönemi anne adayları için oldukça stresli geçen bir dönemden oluşur. Keyfi elbette fazlası ile …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.