Saç Bakımında Dikkat Edilecek Hususlar

Paylaş
 

Karşıdan bakıldığında saçlarınızın ışıl ışıl olmasını ve sağlıklı görünmesini istiyorsanız dikkat etmeniz gereken bazı hususlar vardır.

 • Bunların başında saç bakımını aksatmamanız gerekir. Eğer saçlarınız çok kuru ise şampuan sürerken diplerden uca doğru hareketler uygulamak, normal ise bu durumda da dairesel hareketlerle uygulayıp hemen durulamak gerekir.
 • Krem seçimi yaparken, ekonomik yönden tasarruf etmek için saç kremi ve şampuanı ikisi bir aradalardan seçerseniz bu durumda tellerinizi ağırlaştırmış olursunuz.
 • Bu hususlara dikkat ettikten sonra durulayacağınız suyun sıcaklığını ılık seviyede ayarlamanız gerekmektedir.
 • Çabuk kurutmak istediğiniz de fön makinesi kullanıyorsanız, gelişigüzel yapmak yerine kendinize özel bir kurutma yöntemi uygulamalısınız.
 • Yüksek ısıda, saçları karıştırmadan tamamen kurumasını beklemelisiniz. Bu aşamada fön makinesinin uzaklığı veya yakınlığı da saçların sağlığını etkilemektedir.
 • En az 15 santimlik mesafeden tuttuğunuzda fazla ısının saçlarınıza ve saç diplerinize zarar vermediğini göreceksiniz.
 • Tüm bunların yanı sıra saç bakımında dikkat edilecek diğer bir husus ise maske kullanımını arttırıp, jöle gibi şekillendiricilerden uzak durmaktır. Çünkü bu ürünlerin her bölgeye eşit dağılmaması neticesinde saç kırıklarının sayısı artmaktadır.
 • Eğer köpük vb. saç bakım ürünlerini kullanmak istiyorsanız, eşit dağılım için bir fırçadan yardım almanızı öneriyoruz.
  Bunların dışında stresle baş etmek, tatilde içme suyu ile saçlarınızı durulamanız, sık sık kür uygulamanız ve saç renginizi belirli aralıklarla değiştirmeniz gerekmektedir.
 • Son olarak saçların gelişimini durduran nedenlerden birinin vitaminsizlik olduğunu söyleyelim. C,A ve B vitaminlerinin vücutta yeteri kadar depolanmaması neticesinde saçlarda kuruluk ve yıpranmalar meydana gelebilmektedir. Bu nedenle saç derinizin ve diplerinin uzun ve sağlıklı saçları vermesini istiyorsanız saç kremleri, jojoba yağı, hindistan cevizi yağı, zeytin yağı, lavanta yağı bitkisel yağları ve doğal karışımlar hazırlayıp vitaminleri alabilirsiniz.
Bu yazı 3082 kere okundu.
 • Site Yorum

Bir yorum bırak

Yasal Uyarı

Cilt bakımı ve güzellik sırları sitesi olan bakimlicilt.net'te doğal ve sağlıklı bir cilt için bilgilendirme yazıları paylaşıyoruz. Sitede bulunan yazılar kişisel ve doğal tariflerdir, hiç biri doktor tavsiyesi değildir. Bu tarifler ve öneriler her kişide aynı etkiyi sağlayacağının garantisi yoktur. Tarif ve önerilerin uygulanması ve kullanımı kişilerin kendi sorumluluğundadır, oluşabilecek problemlerden dolayı bakimlicilt.net sitesinin sahibi ve yazarları sorumluluk kabul etmez.