Saç Bakımında Hindistan Cevizi Yağının Altı Etkisi

Hindistan cevizi yağı, pek çok güzellik ve bakım ürününün yapımında hammadde olarak kullanılıyor. Besleyici özelliğiyle alternatif tıp alanında da sıkça kullanılan bu mucizevi bitkisel yağın saç bakımı üzerindeki altı faydasını sizler için araştırdık.

1. Yıpranmış Saçları Onarır

Hindistan cevizi yağı, içeriğinde bolca bulunan E ve K vitaminleri sayesinde saçları besler ve saç tellerini güçlendirir. Saç uçlarında oluşan kırıkları onarır.

2. Saç Dökülmelerini Durdurur

Kadın-erkek pek çok kişinin saçlarıyla ilgili en büyük sorunu saç dökülmesidir. Hindistan cevizi yağı, saç derisini besleyerek saç köklerini kuvvetlendirir. Düzenli kullanım sonucunda saç dökülmesinde büyük oranda azalma görülür. Saç dökülmesini önlemek için Hindistan cevizi yağı kürünü şu şekilde hazırlayabilirsiniz:

3 yemek kaşığı Hindistan cevizi yağına 2 yemek kaşığı adaçayı ilave edin. Kısık ateşte sürekli karıştırarak homojen bir kıvam elde edin. Karışımı yatmadan önce saç diplerinize güzelce yedirin. Başınızı bir boneyle sararak yatın. Sabah saçınızı durulayarak yağdan arındırın. Bu yöntemi haftada iki kez uygulayın.

3. Kepeklenmeyi Önler

Saç derisinin kuruyup pul pul dökülmesiyle oluşan kepeklenme, saçlarla ilgili bir başka önemli sorundur. Hindistan cevizi yağı, saç derisini besleyerek nemlendirir ve kepeklenmeyi önler. Bunun için, aynı miktarda Hindistan cevizi yağı ile hint yağını karıştırın. Bu karışımı saç derisine masaj yaparak yedirin. Yarım saat bekletin ve durulayın. Saçlarınızı her yıkamadan önce bu yöntemi uygulayabilirsiniz.

4. Dolaşık Saçları Açar

Uzun, dalgalı veya kıvırcık saçların en büyük sorunu banyo sonrasında dolaşmasıdır. Hindistan cevizi yağı bu sorunu da ortadan kaldırır. Şampuanlamadan on dakika önce, bir miktar Hindistan cevizi yağını saçlarınıza ve diplerine sürün. On dakika sonra yıkayın ve durulayın. Kolaylıkla açıldığını göreceksiniz.

5. Saçların Uzamasını Hızlandırır

İçeriğinde bulunan vitaminler ve yağ asitleri, saç derisini besler. Bu da saçların güçlenmesine ve hızlı uzamasına yardımcı olur. Bir miktar Hindistan cevizi yağını hafif ateşte eritin. Ilıklaşınca saç diplerinize sürün. Bu işlemi gece yatmadan önce yapmanız gerekli. Saçınızı bir boneyle sarıp sabaha kadar bekletin. Sabah uyandığınızda durulayın.

6. Bitlenme Sorunu Giderir

Bitler, insan kanı emerek beslenen, toplu yaşam alanlarında kişiden kişiye hızla yayılabilen asalak bir parazit türüdür. Özellikle okul çağındaki çocuklarda sıklıkla görülebilir. Bitlenme sorununa karşı üretilen şampuanlar ağır kimyevi maddeler içerir. Bu nedenle kafa derisinde tahrişe neden olabilir.

Bitlenme sorunundan doğal bir yolla kurtulmak isterseniz Hindistan cevizi yağını kullanabilirsiniz; Üç yemek kaşığı Hindistan cevizi yağına birkaç damla çay ağacı yağı ilave ederek karıştırın. Elde ettiğiniz karışımı saç diplerine ve saç tellerine yedirerek uygulayın. Yarım saat bekletin. Sık dişli bir tarakla saçınızı tarayarak ölü bitlerin dökülmesini sağlayın. Sonra saçlarınızı şampuanla güzelce yıkayın. Bu yöntemi, sorun ortadan kalkana kadar her gün uygulayabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

Saç Dökülmesini Engelleme ve Tedavi Yolları

Saçlar, insanların en değer verdiği kısımlardan bir tanesidir. Fakat günümüzde saç dökülmesi birçok insanın ortak derdidir. Saç …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.