Saç Dökülmesi Nasıl Engellenir?

Paylaş
 

Genetik yapı itibariyle saç dökülmesi problemi en çok erkeklerin kapısını çalmaktadır. Özellikle ailede kellik probleminin çokça görülmesi erkekleri çok erken yaşlardan itibaren büyük bir telaşa girdirmekte ve kişiler kendilerini “saç dökülmesi nasıl engellenir” sorusunu araştırırken bulmaktadır.

Saç dökülmesinde genetik faktörlerin yanı sıra; saçlarda çok fazla kimyasal uygulama yapılması da saç dökülmesi problemini doğurmaktadır. Yetersiz ve yanlış gıdalarla beslenme sonucu vücutta oluşmaya başlayan vitamin ve mineral açıkları vücudun diğer tüm dokularında olduğu gibi saç dokularında da olumsuz etkilere neden olmaktadır. Bu durum da saç köklerinin zamanla güçsüzleşmesine ve saçların dökülmesine zemin hazırlamaktadır.

Saç dökülmesi genetik yatkınlık açısından en çok erkeklerin problemi gibi görülse de kadınlar da bu problemden yana dertlidir ve çözüm arayışlarına girmektedir. Arayışlar içerisinde olan mağdur okuyucularımız için saç dökülmesini engelleyecek kürlerden ve yaşamdaki değişimlerden bahsedilecektir.

Saçlara Yapılan Yıpratıcı Uygulamalar

Kuaförden hiç çıkamayan, her gün fön ve sprey uygulaması yaptırmak durumunda kalan kadın ya da erkekler, bütün bunların saç yapısını zamanla bozacağını bilmelidirler. Saçın yapısı bozulduğunda saçlarda keçeleşme ve kırılmalar meydana gelmektedir. Kişiler ne kadar iyi beslenseler de alınan vitaminler ya da mineraller bu yıpranmış saçların onarımı için yeterli gelmemektedir. Hatta vücuttaki mevcut protein ve vitaminleri de sömürmektedir. Bütün bu durumlar saç dökülmesine neden olacağı gibi saçın uzamasına da engel teşkil edecektir. Bu yüzden saça kimyasal ya da aşırı sıcak uygulamalar yapmaktan olabildiğince kaçınmak gerekmektedir.

Şampuan Seçimine Dikkat

Bir şampuanın kalitesi transparan oluşundan anlaşılmaktadır. Özellikle ciltleri hassas olan bebekler için transparan şampuanların kullanımı dikkat çekmektedir. Saçlarına, saç derisine ve tüm vücuduna önem veren kişilerin de şampuan seçerken bir bebeğe duyulan özeni duyması ve doğru ve kaliteli şampuanı alması gerekmektedir.

Yağ Uygulamaları

Saç dökülmesini engellemek ve dolgunlaştırmak denilince akla gelen yağlar argan, tatlı badem ve biberiye yağları olmaktadır. Ayrıca bu yağları edinmek de kolaydır. Saç diplerine ve uçlarına haftada 1-2 kez uygulamak saç dökülmesi riskini en aza indirecek, saça parlaklık ve dolgunluk verecektir. Zeytinyağı da saç bakım maskelerinin vazgeçilmez elemanı olarak kullanılmaktadır. Tek başına uygulanabilmekle beraber; saç renklendirilmesinde doğal yol arayanlar için koyu kızıldan açık kumral rengine kadar çeşitli renk imkânı sağlayan kına ile birlikte zeytinyağı kullanılabilmektedir.

Bütün bu uygulamaların dışında A,C,E ve K vitaminlerini çokça barındıran gıdaları sık sık tüketmek de uzun vadede saç dökülmesi problemlerinin önüne geçecektir.

Bu yazı 1820 kere okundu.
  • Site Yorum

2 adet yorum var.

  1. Bade dedi ki:

    Önerilerinizi uygulamaya başladım bende işe yaradı san dökülmem azaldı. Teşekkür ederim iyi ki bu siteye denk gelmişim.

  2. sinem dedi ki:

    Saçım aşırı çok dökülüyor, bu gidişle kel kalacağım. Bu öneriler işe yarar mı? Ne yapmam gerekiyor? Lütfen yardımcı olunuz.

Bir yorum bırak

Yasal Uyarı

Cilt bakımı ve güzellik sırları sitesi olan bakimlicilt.net'te doğal ve sağlıklı bir cilt için bilgilendirme yazıları paylaşıyoruz. Sitede bulunan yazılar kişisel ve doğal tariflerdir, hiç biri doktor tavsiyesi değildir. Bu tarifler ve öneriler her kişide aynı etkiyi sağlayacağının garantisi yoktur. Tarif ve önerilerin uygulanması ve kullanımı kişilerin kendi sorumluluğundadır, oluşabilecek problemlerden dolayı bakimlicilt.net sitesinin sahibi ve yazarları sorumluluk kabul etmez.