Saç Dökülmesine Ne İyi Gelir?

Özellikle kadınların en doğal aksesuarı olan saçlar, belirli bir yaştan sonra ve dış faktörlerinde etkisiyle yıpranmaya, dökülmeye başlar. Kadınlar kadar erkeklerin de büyük sorunlarından biri olan saç dökülmesinin, erkeklerde demir eksikliğinden kaynaklandığı bilinmektedir. Bu sorun kadınlarda çinko eksikliği nedeniyle de görülmektedir. Ancak tüketeceğiniz besinlere dikkat ederek, doğru kürler uygulayarak saç dökülmesinin önüne geçmeniz mümkün. İşte ”Saç dökülmesine ne iyi gelir?” sorusunun cevabı karşınızda!

Saç Dökülmesine İyi Gelen Besinler Nelerdir?

Saç dökülmesine en çok etki eden besinlerin başında, deniz ürünleri gelmektedir. Bu nedenle başta somon balığı olmak üzere, diğer deniz ürünlerini tüketmeye özen gösteriniz. Ayrıca barbunya, fındık, kırmızı et, yoğurt, süt gibi besinler tüketerek, saç dökülmesi probleminizin azalmasını sağlayabilirsiniz. E vitamini deposu olarak bilinen badem, ceviz ve fındık gibi kuruyemişlerin, mutlaka beslenme listenizde yer alması gerekmektedir. Bunun yanı sıra C vitamini içeriği yüksek meyvelerin, içerdiği antioksidan nedeniyle saç dökülmesine iyi geldiği bilinmektedir.

Saç Dökülmesine İyi Gelen Kür Tarifi

  • 2 Yemek kaşığı çam terebenti yağı
  • 2 Yemek kaşığı badem yağı
  • 2 Yemek kaşığı bal
  • 3 Yemek kaşığı zeytinyağı
  • 2 Tane E vitamini kapsülü

Hazırlanışı ve Uygulanışı
Ölçü olarak yemek kaşığı kullanarak, yağları uygun bir kaseye alın. Malzemeleri iyice karıştırın. Ardından E vitamini kapsüllerini açarak, içinde bulunan tozu karışıma ekleyin. E vitaminleriniz hap formundaysa, ezerek toz haline getirebilir ve rahatlıkla kullanabilirsiniz. Malzemelere balı da ekledikten sonra güzelce karıştırın. Hazırladığınız maskeyi bir fırça yardımıyla saç diplerinize uygulayın. Karışımı saçınıza tamamen yedirdikten sonra, ellerinizle masaj yapın. Ardından bone ya da streç filmle saçlarınızı sararak 30 dakika bekletin. Süre dolduktan sonra, saçlarınızı bol su ve şampuan kullanarak durulayın. Bu kürü 1 hafta gibi aralıklarla uyguladığınızda, saç dökülmenizde belirgin şekilde azalmalar olduğunu farkedeceksiniz.

Saçlarınızın dökülmesini engellemek için Saç Dökülmesi Nasıl Engellenir? makalemize göz atabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

Saç Dökülmesini Engelleme ve Tedavi Yolları

Saçlar, insanların en değer verdiği kısımlardan bir tanesidir. Fakat günümüzde saç dökülmesi birçok insanın ortak derdidir. Saç …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.