Saç Dökülmesini Engelleme ve Tedavi Yolları

Saçlar, insanların en değer verdiği kısımlardan bir tanesidir. Fakat günümüzde saç dökülmesi birçok insanın ortak derdidir. Saç dökülmesi olayı kişiden kişiye farklılık göstermektedir. Bunlar, genetik faktörler, cinsiyet, depresyon, stres, hormonol rahatsızlıklar, vitamin ve mineral eksikleri, bilinçsiz uygulanan maske ve kimyasal işlemler, yetersiz ya da dengesiz beslenme, deri ve iç hastalıklar gibi pek çok farklı faktörü bir arada sayabiliriz.

Saç Dökülmelerini Engellemek

Saç dökülmelerini engellemek, sağlıklı olarak uzamasını sağlamak, canlı ve parlak olmasını arzu edenler için yapması gereken bir takım yöntemler vardır. Bunları şöyle sıralayabiliriz.

 • Eğer diyet yapıyorsanız bunu profesyonel bir yardım altında yapın. Aksi halde bilinçsizce yapılan ve katı diyebileceğimiz diyetler saçınızın dökülmesine neden olacaktır. Mutlaka bir doktor kontrolünde diyet yapmalısınız.
 • Dengeli ve düzenli beslenmeye özen gösterin. Özellikle karbonhidrat ağırlıklı yiyecekleri çokça tüketmekten kaçının. Daha çok protein bazlı bir beslenmeyi tercih edin.
 • Düzenli bir uyku çekmeniz saçlarınızın dökülmesini önlemek adına önemli bir davranıştır. Uyku saatlerinizi iyi ayarlama özen gösterin. Yani düzenli bir uyku ön koşuldur.
 • Stresten, depresyondan mümkün olduğunca uzak olmaya gayret gösterin. Unutmayın! Birçok hastalığın kaynağı strestir.
 • Saçların güçlü ve parlak olması için vitaminleri almanız önemle tavsiye edilir. Özellikle çinko, demir, bakır, folik asit, D vitamini, B12 içeren yiyecekleri tüketmeye özen gösterin.
 • Eğer bağımlılık yapan bir alışkanlığınız varsa bir önce bunlardan kurtulmanız gerekiyor.
 • Antioksidan içerikli yiyecekleri yani sebze ve meyveyi sofralarınızdan eksik etmeyin. Asla hazır yiyecekleri tüketmeyin. Böyle bir alışkanlığınız varsa da bir önce bunu terk edin.
 • Doktor kontrolü dışında size tavsiye edilen maske ve karışımları kullanmayınız.
 • Günlük elli ile yüz adet saç kılı dökülmesi normal bir durumdur. Fakat bundan daha fazla olan saç dökülmelerinde derhal bir dermatologa görünmeniz önemli tavsiye edilir.

Saçlarınızın dökülmesini kendi kendinize veya çevrenizden duyduğunuz yöntemlerle çözme yoluna gitmeyiniz. Hele de doktor dışında size reçete edilen diğer bir tabirle tavsiye edilen kimyasal içerikli karışımları asla kullanmayın. Yukarıda ifade edilen tavsiyeleri dikkate alırsanız saç dökülme olayınız duracak ve canlı, parlak saçlara sahip olacaksınız. Tüm bunlara rağmen saç dökülme olayı devam ediyorsa konunun uzmanı bir hekimden derhal yardım almanız gerekmektedir. Hekimin size reçete edeceği yolu ve yöntemi uygulamanız adınıza yapacağınız faydalı bir davranış olacaktır.

İlginizi Çekebilir

Saç Bakımında Hindistan Cevizi Yağının Altı Etkisi

Hindistan cevizi yağı, pek çok güzellik ve bakım ürününün yapımında hammadde olarak kullanılıyor. Besleyici özelliğiyle …

1 Yorum

 1. Şengül demir

  Kan testi yaptırdım bütün şampuanları denedim vitamin kullandım yine dökülüyor sacımı baglasam bile heryer saç oluyor seyrelme yok ama çok döküldüğü için saçımda şekil yok

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.