Saç Kırıklarına İyi Gelen Yağlar

Paylaş
 

Sürekli kırılan saçlar, bakımlı, sağlıklı ve uzun bir saça sahip olmaya engeldir. Saç uçlarındaki kırılmadan kaynaklanan çatallaşmalar ve incelmeler saçın daha fazla uzamasını engelleyerek kısa ve bakımsız bir saç görünümüne neden olur. Bu tür bakımsız görünen, kolay kırılan saçlar için evde doğal yağ karışımları hazırlanıp saça uygulanarak yağ dengesi sağlanabilir. Daha çok kuru saçlarda görülen bu sorunların çözümü için kullanılabilecek doğal yağlardan bazıları ve kullanılış şekilleri aşağıda verilmiştir.

Biberiye Yağı: İçeriğindeki kafeik asit ve rozmarinik asit ile saçın dolgunlaşmasını ve yağ dengesinin kurulmasını sağlayan biberiye yağı, saçların sağlıkla uzamasında etkilidir. Biberiye yağının saça en iyi şekilde etki etmesi için başka doğal yağlar ile de desteklenmesi gerekir. Biberiye yağı ile saç onarmak için 5 damla biberiye yağı, 2 damla adaçayı yağı, 2 damla çay ağacı yağı ve 1 damla jojoba yağını cam bir kasede karıştırıp saçlarınızda 15 dakika süre ile bekletebilirsiniz.

Jojoba Yağı: Saç derisini besleyerek daha sağlıklı saç derisi ve dolayısı ile daha sağlıklı saçlara sahip olmayı sağayan jojoba yağı, saçların daha kalın ve gür görünmesini sağlar. Jojoba yağı ile saç bakımı yapmak için 5 damla jojoba yağı, 2 damla biberiye yağı, 3 damla hint yağı ve 2 damla hindistan cevizi yağını karıştırıp yarım saat dinlendirin. Süre sonunda dinlenen karışımı saçlarınıza uygulayıp 2 saat beklettikte sonra yıkayabilirsiniz.

Lavanta Yağı: Saç derisine oksijen girmesini sağlayarak saç köklerinin nefes almasını destekleyen lavanta yağı, saçların 2 kat daha güçlü olmasında etkilidir. Lavanta yağı ile saç bakımı yapmak için 5 damla lavanta yağı, 3 damla badem yağı, 2 damla üzüm çekirdeği yağı ve yine 2 damla papatya yağı gereklidir. Gereken tüm malzemeleri bir kapta karıştırdıktan sonra saçlarınıza uygulayarak yarım saat bekletebilirsiniz.

Dulavrat Otu Yağı: Saç ve saç derisinin sağlığını olumlu yönde etkileyen dulavrat otu yağı, daha sağlıklı saçlara kavuşmakta etkilidir. Saç derisinde zaman zaman oluşan rahatsız edici problemlerin çözümünde de etkili olan dulavrat otu yağı ile saç bakımı yapmak için 5 damla dulavrat otu yağı, 3 damla zeytinyağı, 2 damla fesleğen yağı ve 1 damla nane yağını karıştırıp saçlarınıza uygulayabilirsiniz. 20 dakika saçta bekletilen karışım süre sonunda ılık su ile yıkanmalıdır.

Sağlıklı ve kopmadan uzayan saçlar için yukarıdaki doğal yap karışımlarını haftada 2 kere saçlarınıza uygulayabilirsiniz. Saçlar biraz kendini toparladıktan sonra haftada 1 kere uygulayarak bakıma devam edilebilir.

Bu yazı 7148 kere okundu.
 • Site Yorum

3 adet yorum var.

 1. Emel Atik dedi ki:

  Badem yağı ve hint yağı da mutlaka listede yer alması gereken yağlardan.
  Tek başlarına bile oldukça etkili iken; içerisine kıracağınız 1 ampul bepanten ile sonuç mükemmel olabilir.

 2. Meriç Gelincik dedi ki:

  Saçım o kadar çok kırılıyor ki kuaförde ara makas attıran nadir kadınlardan birisi de benimdir heralde. O kadar müzdarip durumdayım

 3. şükran dedi ki:

  katkısız keratin dipten uca onarım yapıyor

Bir yorum bırak

Yasal Uyarı

Cilt bakımı ve güzellik sırları sitesi olan bakimlicilt.net'te doğal ve sağlıklı bir cilt için bilgilendirme yazıları paylaşıyoruz. Sitede bulunan yazılar kişisel ve doğal tariflerdir, hiç biri doktor tavsiyesi değildir. Bu tarifler ve öneriler her kişide aynı etkiyi sağlayacağının garantisi yoktur. Tarif ve önerilerin uygulanması ve kullanımı kişilerin kendi sorumluluğundadır, oluşabilecek problemlerden dolayı bakimlicilt.net sitesinin sahibi ve yazarları sorumluluk kabul etmez.