Saçları Yumuşatmak İçin Doğal Yöntemler

Saçların sertleşmesine neden olan 2 faktör vardır. Bunlardan biri saçların boya vb. kimyasal maddelerde kullanılması. Bir diğer husus ise saçlarınızdaki kuru ve sertlik sorunundan kaynaklanmaktadır. Fakat bu konuda hiç canınızı sıkmayın, çünkü saçınız ne kadar sert veya kuru olursa bile bunun çözümünü doğal yollarla halledip yumuşatabilirsiniz. Şunu unutmayın uğraş her zaman sonuç getirir sorununuz ne kadar büyük olursa olsun, önemli olan bakımınızı eksiksiz ve daimi olarak yerine getirerek devam ettirmenizdir.

Doğal yöntemler dışında; saç nemlendiricilerisaç bakım kremleri ve saç maskeleri gibi ürünlerde saçlarınızı derinlemesine besler ve yumuşamasını sağlar.

Anlatacağımız saçların yumuşaması için doğal yöntemler adlı tarifimizi uygularken, saçlarınızı ağırlaştırıp etkisizliğe sürükleyen şampuanlar, saç şekillendirici krem veya benzeri ürünler ve diğer kimyasal ürünlerden uzak durunuz.

Saçlar Nasıl Yumuşatılır

  • Saçlarınızı hergün yıkayan biriyseniz dikkat edeceğiniz en önemli şey şampuandan uzak durmanız olacaktır. Her gün saç yıkanmasında saça uygulanan şampuan saçların kuruyup etkisiz bir hale gelmesini sağlar.
  • Eğer her yıkamada şampuanla yıkama gibi bir düzeniniz varsa dahi, sizin için en faydalı olan şampuan türü nemlendirici özelliği yüksek olan şampuanları tercih etmeniz yararınıza olacaktır.
  • Saç yıkama esnasında diğer bir maddede de belirttiğimiz gibi bol nemlendirici içeren şampuanlar kullanılmasıdır. Saçlarınızı yıkarken nemlendiriciyi saçlarınıza iyice yedirmeniz için geniş ve kıvrım dişli bir tarak yardımı ile saçlarınızı tarayarak kremi saçlarınıza yedirin.
  • Saçlarınıza canlılığını ve yumuşaklığını kaybetmemesi için haftada minimum mutlaka 1 defa saç bakım maskeleri uygulamalısınız. Uygulayacağınız düzenli ve sağlıklı saç maskeleri saçlarınızın canlılığını korur ve derinlemesine nemlendirerek sağlığını korur.
  • Zeytinyağı ve badem yağı ile haftada en az 2 defa saçlarınıza bu ikilinin karışımını uygulayarak derinlemesine nemlendirerek yumuşamasını sağlayabilirsiniz. Bu uygulamayı haftada aralıklı olarak 2 gün olara her uygulamada 30-40 dakika kadar bekletmeniz yeterli olacaktır.
  • Saçlarınızı yıkadıktan sonra fön makinesinden uzak durun normal yöntemlerle saçlarınızı kurutmaya yönelin çünkü fön makinesi ile kurutulan saçlar genelde canlılığını kaybeder ve sertleşme sorunu yaşatarak saçlarınıza zarar vermektedir.

Kuru ve Sert Saçlar İçin Yumuşatma Maskesi

  • 1 Adet yumurta akı.
  • 1 Adet avokado.
  • 3 Yemek kaşığı kadar hindistan cevizi sütü.

Hazırlanışı ve Uygulanışı
Avokadoyu iyice ezerek daha önce temin ettiğiniz yumurta akı ile bir kase içerisine karıştırıp iyice çırpın. Daha sonra hindistan cevizi sütü ile karıştırarak çırpma işlemine devam edin. Hazırlamış olduğunuz karışımı saçlarınızın diplerinden uygulamaya başlayarak tüm saçınıza yedirerek yaklaşık 30 ile 40 dakika kadar saçlarınızda bekletin. Daha sonra nemlendirici özellikli şampuan ile yıkayarak durulayın. Bu karışımın saçlarınıza verimli olabilmesi için haftada minimum mutlaka 2 defa uygulanması gerekiyor.

İlginizi Çekebilir

Saç Dökülmesini Engelleme ve Tedavi Yolları

Saçlar, insanların en değer verdiği kısımlardan bir tanesidir. Fakat günümüzde saç dökülmesi birçok insanın ortak derdidir. Saç …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.