Selülitin Nedenleri ve Tedavisi

Genç ya da yaşlı, zayıf ya da kilolu pek çok kadının en büyük kabuslarından birisi olarak da nitelendirilebilen selülit, erken müdahale edilmediği takdirde cilt altı dokulara iyice yerleşen ve zamanla tedavisi gittikçe zorlaşan rahatsızlıklardan birisidir. Çoğu zaman çeşitli tetikleyiciler ile meydana gelebilen selülitin nedenleri arasında en belirgin olanlarına ise bazı örnekler verilebilir.

Selülitin Nedenleri Nelerdir?

Kişiden kişiye değişebilmekle birlikte selülitin nedenlerine bakıldığında en önemli olanlarını birkaç madde altında sıralamak mümkündür. Buna göre selülit;

  • Düzensiz beslenme
  • Hatalı cilt bakımları
  • Yoğun kafeinli içecek tüketimi
  • Egzersizin dahil olmadığı bir yaşam şekli
  • Stres
  • Uykusuzluk
  • Alkol kullanımı
  • Sigara bağımlılığı

Gibi nedenlerle kişilerin hayatına dahil olabilmektedir. Selülit, her ne kadar tedavisi çoğu zaman güç bir rahatsızlık olsa da doğru teknikler uygulandığı takdirde ilaç kullanılmadan da yüksek oranda iyileştirilebilmektedir.

Selülitin Tedavisi Nasıldır?

Selülitin tedavisinde ilk seçenek masaj ve kese uygulamasıdır. Masaj yöntemi ile selülitli bölgelerin keselenmesi buradaki kan akışını hızlandırarak çok daha canlı bir kan dolaşımı sistemine sahip olunmasını sağlayacaktır. Bu da zaman içerisinde selülitlerin azalmasına imkan verecektir.

Selülit tedavisinde bir diğer yöntemde tuz, şeker ve undan uzak bir beslenme sistemini hayata dahil etmektir. Bol su içmek, sebze ve meyve yemek, süt ve süt ürünlerini çok miktarda tüketmek selülitler üzerinde uzun vadede oldukça etkili olabilmektedir.

Selülit tedavisinde günlük egzersizin de hayata dahil edilmesi gereklidir. Cilt dokusunun sıkılaşmasını sağlayan spor sayesinde selülit görüntüsünün çok kısa bir süre içerisinde iyileştirilmesi mümkün olabilir.

İlginizi Çekebilir

Cilt Lekeleri İçin Maske Önerileri

Cildimiz, doğuştan gelen lekelerin dışında dış etkenlere bağlı olarak da lekelenmektedir. Örneğin, güneşte koruyucu olmadan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.