sivilce tedavisi

Sivilce Hakkında Bilinmesi Gereken Her Şey

Sivilce, genç ve genç yetişkinler tarafından önemli günlerde tarafımıza kurulmuş bir komplo olarak addedilse de önemsenmesi gereken bir deri hastalığıdır.

Sivilce Nedir, Neden Oluşur?

Bedensel ağırlığın yüzde 15’inden sorumlu olan deri, 3 tabakadan meydana gelmektedir. En alt tabaka, deri altı dokusu olarak tanımlanmakta ve pannikullus olarak isimlendirilmektedir. En üst tabaka alt deri adını taşıyan epidermistir. İki tabakanın arasında kalan alan ise dermis olarak adlandırılmakta ve sivilce oluşumuna mekan sağlayan kıl foliküllerini barındırmaktadır.

Kıl foliküllerinde cildin korunması amacıyla sebum salgısı üretilen yağ bezleri bulunmaktadır. Salgılanan sebum çeşitli sebeplerle tıkanan folikül ağzında birikmektedir. Böylece ortam mikroorganizmalarca elverişli hale gelmekte, enfeksiyon ardından inflamasyon oluşumu başlamaktadır. Şişlik ve renk değişimi ile gelişen süreç sonunda deri üzerinde sivilce belirmektedir.

Sebum artışı haricinde sivilce, komedon gelişmesi, Propionibacterium acnes artışı, Pilosebase yapı duvarı çökmesi nedenleri ile oluşmaktadır.

Sivilce Tedavisi Neden Önemlidir?

Yağ bezlerinin aktif çalışmasına neden olan hormonsal değişimler sivilce oluşumunu tetiklemektedir. Genel anlamda beslenmede yapılan hatalar ve sonucunda aşırı yağlanma, kimyasala maruz kalma, endokrin sistemi ve genetik hastalıklar hormon değişimlerine neden olmaktadır. Ayrıca kadınlarda regl, gebelik, lohusalık ve menopoz dönemleri hormonal dengeyi tamamen etkilemektedir. Stres, güneşte kalma süresi, mevsimsel değişimler ve yanlış ürün kullanımları sivilce oluşumuna neden olan diğer faktörlerdir.

En sık rastlanan çeşidi akne vulgaris başta olmak üzere diğer 13 klinik türün tamamı yaşam kalitesini düşürmekte ve psikososyal duygu durum bozukluğuna neden olmaktadır. Sosyal soyutlama, anksiyete, depresyon, agresiflik gibi problemlere yok açmakta, işsizlik ve intihar girişimine sürüklemektedir. Bu nedenle akne sivilce tedavisi gereken bir hastalıktır.

Ancak yukarıda bahsedilen şekilde farklı hastalıkların bir sonucu olarak ortaya çıkıyorsa akne sivilce tedavisi ile ilgili rahatsızlığın tedavisi birlikte yürütülmelidir.

Yüz, kol, sırt ve bacaklar başta olmak üzere vücudun her bölgesinde görülebilen sivilce birçok neden ve türe sahiptir. Bu nedenle sivilce tedavisi oldukça çeşitlidir. Öncelikle bir dermatoloğa danışarak hasta değerlendirmesi yapılmalı ve muayene olunmalıdır. Ardından hormonsal tarama yaptırmak ve tercihinize sunulan tedavi çeşitlerine hekiminizle birlikte karar vermek gerekmektedir.

Sivilce Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

  1. Diyet: Yüksek kalorili ürün ağırlıklı beslenme önerilmektedir. Süt, peynir, patates, kırmızı et, kuruyemiş, pirinç, balık vb. gıdalar tüketilmelidir.
  2. Kişisel Bakım ve Temizlik: İnsan cildi ile uyumluluk gösterebilecek pH derecesine sahip temizleyiciler kullanılmalıdır. Ilık su kullanımı alışkanlık haline getirilmeli ve deri hassas şekilde temizlenmelidir. Medikal ve tropikal tedaviye yardımcı olmak adına dermatoloğa muhakkak danışılmalı ve kişi kendi cilt tipine özel ürünler kullanmalıdır.
  3. Komedon Temizlenmesi (Ekstraksiyonu): Hasta uyumunu ve klinik yanıtı yükseltme amacı ile makrokomedon ve kapalı komedon sahibi olan hastalarda tedavi öncesi gerçekleştirilmektedir. Uzman kişilerce 2-4 ayda bir tekrarlanması gerekmektedir. Tedavinin yarısını kapsayan acısız bir yöntemdir.
  4. Kimyasal Peeling (Soyma): Derinin hasar, iz, pigment ve kırışıklık gibi durumların görüldüğü en dış tabakasının çıkarılması işlemidir. Medikal tedaviye oldukça yardımcıdır ve tedavi süresini kısaltmaktadır. Yöntemde trikloroasetik asit, salisilik asit ve glikolik asitten sıklıkla yararlanılmaktadır. İnflamasyonlu lezyon durumunda görülen alevlenme seans süresi arttıkça etkisini yitirmektedir.
  5. Lazer, Işık ve  Fotodinamik Kullanımı: Güneş ile sivilce gelişiminde azalma görülmektedir. Bakterilerin yaşamasına elverişli olmayan dalga boyunda cildin absorpsiyonu bu etkiyi sağlamaktadır. Işık tedavisinde bu prensipten yararlanılmaktadır. Böylece P. acnes sayısında azalma ve sebum salgısının engellenmesi hedeflenmektedir. Medikal tedaviye yardımcıdır ve diğer yöntemlerle tolere edilmeyen hastalarda kullanılmaktadır. Son yıllarda tercih edilen bir yöntem olmasının yanı sıra uzun süreli etkileri hakkında kesin yargılar bulunmamaktadır.

Sivilce Tedavisi ve Yararlanılan İlaçlar

Lokal ve sistemik uygulama yöntemlerine sahip ilaçlar kullanılmaktadır. Krem, köpük, jel ve losyon gibi topikal veya antibiyotik gibi sistemik ilaçların tercih edildiği sivilce tedavisi sebum salgılanmasını düzenlemeli, mikrokomedon gelişimini azaltmalı ve etkin bakteri miktarını kontrol altında tutmalıdır. Tüm tedavilerin ortalama 4-6 ay uzunluğunda süreceği unutulmamalı ve hekim tarafından başlanılan ilaçlar düzenli kullanılmalıdır.

Sivilce Tedavisi ve Maske Kullanımı

Sivilce için tedaviye yardımcı olmak ve bakım yapmak amacıyla cilde maske ve kür uygulaması yapılabilir ancak hekime danışmak da fayda bulunmaktadır.

2 yemek kaşığı henüz sıkılmış limon suyu ve aynı miktarda bal karıştırılmaktadır. Ilık su ile kirden arındırılmış ve kuru cilde uygulanan sivilce maskesi haftada 3 kez kullanılabilmektedir. Cildinizi pürüzsüz kılarak peeling etkisi göstermektedir.

Bir tutam civanperçemi kaynayan suya atılarak 5 dakika kaynatılmaktadır. 15-20 dakika dinlendirilmesinin ardından cilde kompres yapılmaktadır. Cilt yorgunluğunu azaltma da yararlanılan sivilce maskesi haftada 2 kez uygulanmaktadır.

Her bir aspirin için 1 yemek kaşığı limon ilavesi gerektiren diğer bir sivilce maskesi için 3-6 adet aspirin kullanılmaktadır. 10 dakika dinlendirilen cilt ılık su ile yıkanmalıdır. Haftada bir kez uygulanabilecek bu sivilce maskesi cildi beslemektedir.

Gözeneklerin temizlenmesine ve toksinlerden arınmaya yardımcı olan en iyi sivilce maskesi aktif karbondur. Profesyonel ve kaliteli olduğu bilinen bir markadan tedarik edilerek kullanım önerilerince uygulanmalıdır.

Son olarak arama motorlarında sıralanan sivilce maskeleri uygulanmadan önce araştırılmalıdır.

Sivilce maskeleri ve faydaları başlıklı makalemizde sivilce maskeleri ve faydaları hakkında bilgi verilmektedir.

İlginizi Çekebilir

Cilt Lekeleri İçin Maske Önerileri

Cildimiz, doğuştan gelen lekelerin dışında dış etkenlere bağlı olarak da lekelenmektedir. Örneğin, güneşte koruyucu olmadan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.