Sivilce İçin Kullanılan Benzamycin Nedir? Nasıl Kullanılır?

Ergenlik döneminde yaşanan en büyük cilt sıkıntılarının başında sivilce ve akne problemi geliyor. Gençler için çok zorlu geçen bu dönemde bir de sivilce problemi ile baş etmek son derece zor oluyor. Yalnızca gençler değil, bazı yetişkinlerde de hormonal bozukluklara bağlı olarak ciltte sivilcelenme görülebiliyor. Akne, yani iltihaplı sivilce denen oluşumlarda da durum daha acı verici dolayısıyla daha rahatsız edici durum yaratıyor.

Sivilce ve akne problemiyle baş etmeye çalışanların kullandığı birtakım ilaçlar bulunuyor. Bu ilaçlar, çoğu zaman ağır yan etkileri olan, karaciğer ve böbreklere zarar verme ihtimali yüksek bir takım olumsuz durumları da beraberinde getiriyor. Akne ve sivilce problemi elbette cilt yapısına göre yüzeysel ve içsel olarak farklı şekillerde değerlendiriliyor ki bu durumda bazıları merhemlerle bu sorundan kolayca kurtulabiliyor.

Bu merhemlerin başında gelen Benzamycin nedir ve gerçekten işe yarıyor mu diye merak edenlerin sayısı epey fazla. Bu ürün jel kıvamında, cilt üzerine uygulanan bir ilaçtır. İçeriğindeki etkin maddeler sayesinde ciltte sivilcelenmeyi meydana getiren bakteri oluşumunu önler. Fazla kir ve yağın deriden etkili bir şekilde arınmasını sağlayan bu jelin soyucu ve kurutucu özelliği vardır.

Tüm cilde yayılarak değil, problemli bölgeye uygulanarak kullanılır ki bu sayede akneye neden olan bakterilerin yayılmasını önler ve sivilceleri kurutur. Doktorun önerisine bağlı olarak kimi ciltlerde iltihap miktarına bağlı olarak antibiyotik eşliğinde kullanılabileceği gibi, tek başına da oldukça etkili olduğu görülmüştür.

Benzamycin İle İyileşme Süresi

Minimum iki hafta içinde iyileşme belirtilerini gösteren Benzamycin topikal jel, 1,5-2 ay boyunca düzenli kullanıldığında daha iyi sonuç verebilir. Fakat bu süreç yine kişinin akne probleminin ne kadar ileri olduğuna göre değişiklik gösterir. Bu konuda yanılgıya düşüp, önerilenden uzun süre kullanılması halinde ilacın yararları değil zararlı olabilecek yan etkileri ortaya çıkar. Benzamycin jelin kullanımında dikkat edilmesi gereken önemli noktalar bulunuyor.

 Benzamycin Kullanırken Dikkat Edin!

İlacın kullanımı süresince güneş ışınlarından korunmak çok önemlidir. Aksi durumda leke ve güneş yanıklarının oluşma ihtimali artar. Ayrıca halihazırda güneş yanığı, rüzgar yanığı gibi tahriş olmuş, yara bulunan ciltte kullanımı kesinlikle önerilmemektedir. Kremin kullanımı sırasında şampuan, duş jeli gibi ürünler genellikle hassas ciltlere uygun özellikte seçilmelidir. Ayrıca saç boyası, tüy dökücü krem, alkollü ve sert içerikli cilt ürünleri de kullanılmamalıdır.

Gebelikte Benzamycin Jel Kullanımı

Gebelikte Benzamybin Jel kullanımı önerilmemekle beraber, gebelikten haberdar olunmayan dönemde zaten kullanılıyorsa bunu vakit kaybetmeden doktora iletmek gerekir. Emzirme döneminde bu jelin kullanımı belli sorunları yaratmakla beraber, durumun anne sağlayacağı fayda ve bebeğin görme ihtimali olan zararlar iyice değerlendirilerek karar verilir. Jelin cilde işleyerek anne sütünden bebeğe geçtiğine dair kesin sonuçlar elde edilemediğinden bu şekilde davranmak daha faydalı olacaktır. Ancak tablet olarak kullanılan ilaçlar yerine krem veya topikal olarak uygulanan ilaçların kan dolaşımına etki etme oranı daha az olduğundan, zorunlu kalındığı halde kullanımı değerlendirilebilir.

İlginizi Çekebilir

Fucidox Krem

Fucidox krem, cilt yüzeyinde oluşan sorunların giderilmesinde kullanılan bir kremdir. Krem, özellikle bakterilerin yol açtığı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.