Sivilce İzleri Nasıl Geçer?

Özellikle hormon düzensizliği sorununun, yanlış beslenme ve yağlı cilt yapısının sebep olduğu sivilceler, milyonlarca insanın en büyük cilt sorunlarının başında geliyor. Oluşumu esnasında sancılı bir dönem yaşatan sivilcelerin yok olmasıyla birlikte, daha başka sıkıntılar ortaya çıkabiliyor. Bunların başında ise, sivilcelerin bıraktığı izler geliyor.

Sivilcelerin sıkılması dışında da, iz bırakma riski olduğu bilinmektedir. Sivilceye dokunmasanız dahi, sivilce lekesi oluşması mümkündür. Öncelikle bilinmesi gereken şey, sivilce izlerinden nasıl korunulacağıdır.

Sivilce İzlerinden Korunmak İçin Nelere Dikkat Edilmeli?

Sivilce izlerinin oluşmaması için, sivilcelerinde oluşmaması gerekir. Bu nedenle sivilce oluşumuna davetiye çıkaran, sivilce lekelerine fırsat sağlayan durumlardan uzaklaşmak gerekir. İlk olarak cilt gözeneklerinin açık tutulması için, cildin gereken aralıklarla temizlenmesi önem taşımaktadır. Bu ürünleri alırken, lütfen içeriğinin doğal olmasına dikkat ediniz. Bunun yanı sıra beslenme düzenini değiştirmek, yağlı besinlerden uzak durmak önemli bir noktadır.

Sivilce İzlerini Geçirmek İçin Doğal Yöntemler Nelerdir?

Evde bulunan ve masrafsız malzemeler ile tamamen doğal maskeler hazırlayarak, sivilce izlerinizden kurtulabilirsiniz. Bu maskeler sayesinde gözenekleriniz temizlenecek ve cildinizin yağ dengesi düzene girecektir. İşte sivilce lekeleri üzerinde etkili olan doğal maskeler;

Yoğurt

Yoğurdun içeriğinde bulunan laktik asit, beyazlatıcı bir etkiye sahip olduğu için cildinizi aydınlatır ve sivilcelerin neden olduğu kızarıklıkları git gide azaltır. Bunun için bir miktar yoğurt kullanarak, cildinize yoğurt maskesi yapabilirsiniz. Yüzünüze yayarak süreceğiniz yoğurdu, 15 dakika boyunca cildinizde bekletin. Daha sonra cildinizi ılık su ile iyice temizleyin. Bu maske sayesinde sivilceleriniz iyileşecek ve sivilce lekeleriniz azalmaya başlayacaktır. Sivilce lekeleriniz azalana dek, bu maskeyi her gün uygulayabilirsiniz.

Limon

Asitli bir yapıya sahip olan limonun, cilt üzerinde beyazlatma etkisi oldukça büyüktür. Limon maskesini uygulamak için, birkaç parça pamuğa ihtiyacınız var. Limonu bir parça pamuğun üzerine sıkın ve direkt olarak lekelerin üzerine uygulayın. Islanan cildiniz tamamen kuruduğunda, bol su ile cildinizi yıkayın. Limonla yapılan tüm uygulamalar ciltte kuruluk yapabilir. Eğer böyle bir durum hissederseniz, nemlendirici kullanabilirsiniz. Hassas cilde sahip olanların, bu maskeyi denememesi doğru olacaktır.

Salatalık

Yorgun cildi dinlendiren ve sivilcelerden tahriş olan cildi yatıştıran sebzelerden biri salatalıktır. Bu nedenle salatalığı, hem sivilceleriniz için hem de göz altı morluğu, dirsek kararması gibi durumlar için kullanabilirsiniz. Dilimleyeceğiniz salatalıkları izlerin bulunduğu bölgelere ya da yüzünüzün tamamına sürebilirsiniz. 30 dakika süreyle bekledikten sonra, cildinizi durulayabilirsiniz. Salatalığın cilde hiçbir yan etkisi yoktur. Bu yüzden bu maskeyi her gün uygulayabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

Cilt Lekeleri İçin Maske Önerileri

Cildimiz, doğuştan gelen lekelerin dışında dış etkenlere bağlı olarak da lekelenmektedir. Örneğin, güneşte koruyucu olmadan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.