Sivilce Lekelerine Çözüm

Sivilce, toz, kirli hava, kirli su ve çevredeki zararlı kimyasal içerikli dumanların etkisiyle, cilt yüzeyinde oluşan çeşitli büyüklüklerdeki aknelerdir. Kişinin kendine, görüntü olarak rahatsızlık verdiğini düşündüren, beyaz uçlu iltihap, siyah nokta veya pembemsi cilt bozukluklarıdır.

Sivilce kişiye ne kadar zarar verirse, kişi de sivilceye o kadar ‘’rahatsızlık’’ vermeye çalışır. Kaşır, sıkar, patlatır veya soyar. Sivilce oluşumunun birçok nedeni olmasına rağmen, gerekli önlemler alındığında, kendiliğinden geçer. Fakat sivilcelere müdahale edilmesi durumunda, sivilce lekeleri oluşur. Cilde gereğinden fazla müdahale edilmesiyle, kısa sürede geçecek sivilceler, yerini kalıcı sivilce lekelerine bırakır.

Müdahale edilme şiddetine bağlı olarak, yara izi diyebileceğimiz bu lekeler için, iyileştirici ve yok edici tedavi yöntemleri mevcuttur. Sivilce lekelerine çözüm diyebileceğimiz bitkisel besin maskeleridir.

Salatalık Maskesi

Sivilce lekeleri için kullanılan bu maske, onarıcı bir etkiye sahiptir. Cildin normal formuna kavuşmasına yardımcı olur. Etkisinin görülmesi için, günde 2-3 kez uygulanmalıdır.

  • 1 adet orta boy salatalık
  • 1 çay kaşığı limon suyu
  • Elma sirkesi

Salatalığın kabuğu soyulduktan sonra, rende, rondo gibi yöntemlerle püre haline getirilir. Belirtilen miktarda limon suyu, salatalık püresine ilave edilir. Son olarak, karışımın içine birkaç damla elma sirkesi ilave edilir.

  • Salatalık, suyu sayesinde sivilce lekelerini iyileştirir. Onarıcı bir etkisi vardır.
  • Limon suyu, ölü derilerin cildin üzerinden arınmasını sağlar. Asidik özelliği sayesinde, sivilcelerin iltihap kalıntılarını yok eder.
  • Elma sirkesi, sivilce lekelerini yok eden güçlü bir yardımcıdır. Cildin pH dengesini sağlayarak, ihtiyacı oranda neme sahip olmasını sağlar.

Salatalık maskesi, lekenin olduğu yere lokal olarak yada yüzün tamamına uygulanabilir. Bekleme süresi 15 dakikadır. Daha sonra maske uygulanan bölge, suyla bolca yıkanır.

İlginizi Çekebilir

Cilt Lekeleri İçin Maske Önerileri

Cildimiz, doğuştan gelen lekelerin dışında dış etkenlere bağlı olarak da lekelenmektedir. Örneğin, güneşte koruyucu olmadan …

2 Yorumlar

  1. Sivilce lekeleri için salatalık maskesini düzenli uyguladım lekelerden kurtuldum teşekkürler.

  2. Bir çok yöntem uygulamama rağmen geçmeyen sivilce lekelerim salatalık maskesi sayesinde geçti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.