Sivilce Lekelerine Çözüm

Paylaş
 

Sivilce, toz, kirli hava, kirli su ve çevredeki zararlı kimyasal içerikli dumanların etkisiyle, cilt yüzeyinde oluşan çeşitli büyüklüklerdeki aknelerdir. Kişinin kendine, görüntü olarak rahatsızlık verdiğini düşündüren, beyaz uçlu iltihap, siyah nokta veya pembemsi cilt bozukluklarıdır.

Sivilce kişiye ne kadar zarar verirse, kişi de sivilceye o kadar ‘’rahatsızlık’’ vermeye çalışır. Kaşır, sıkar, patlatır veya soyar. Sivilce oluşumunun birçok nedeni olmasına rağmen, gerekli önlemler alındığında, kendiliğinden geçer. Fakat sivilcelere müdahale edilmesi durumunda, sivilce lekeleri oluşur. Cilde gereğinden fazla müdahale edilmesiyle, kısa sürede geçecek sivilceler, yerini kalıcı sivilce lekelerine bırakır.

Müdahale edilme şiddetine bağlı olarak, yara izi diyebileceğimiz bu lekeler için, iyileştirici ve yok edici tedavi yöntemleri mevcuttur. Sivilce lekelerine çözüm diyebileceğimiz bitkisel besin maskeleridir.

Salatalık Maskesi

Sivilce lekeleri için kullanılan bu maske, onarıcı bir etkiye sahiptir. Cildin normal formuna kavuşmasına yardımcı olur. Etkisinin görülmesi için, günde 2-3 kez uygulanmalıdır.

 • 1 adet orta boy salatalık
 • 1 çay kaşığı limon suyu
 • Elma sirkesi

Salatalığın kabuğu soyulduktan sonra, rende, rondo gibi yöntemlerle püre haline getirilir. Belirtilen miktarda limon suyu, salatalık püresine ilave edilir. Son olarak, karışımın içine birkaç damla elma sirkesi ilave edilir.

 • Salatalık, suyu sayesinde sivilce lekelerini iyileştirir. Onarıcı bir etkisi vardır.
 • Limon suyu, ölü derilerin cildin üzerinden arınmasını sağlar. Asidik özelliği sayesinde, sivilcelerin iltihap kalıntılarını yok eder.
 • Elma sirkesi, sivilce lekelerini yok eden güçlü bir yardımcıdır. Cildin pH dengesini sağlayarak, ihtiyacı oranda neme sahip olmasını sağlar.

Salatalık maskesi, lekenin olduğu yere lokal olarak yada yüzün tamamına uygulanabilir. Bekleme süresi 15 dakikadır. Daha sonra maske uygulanan bölge, suyla bolca yıkanır.

Bu yazı 1123 kere okundu.
 • Site Yorum

2 adet yorum var.

 1. Ayşem dedi ki:

  Sivilce lekeleri için salatalık maskesini düzenli uyguladım lekelerden kurtuldum teşekkürler.

 2. Esra Söyler dedi ki:

  Bir çok yöntem uygulamama rağmen geçmeyen sivilce lekelerim salatalık maskesi sayesinde geçti.

Bir yorum bırak

Yasal Uyarı

Cilt bakımı ve güzellik sırları sitesi olan bakimlicilt.net'te doğal ve sağlıklı bir cilt için bilgilendirme yazıları paylaşıyoruz. Sitede bulunan yazılar kişisel ve doğal tariflerdir, hiç biri doktor tavsiyesi değildir. Bu tarifler ve öneriler her kişide aynı etkiyi sağlayacağının garantisi yoktur. Tarif ve önerilerin uygulanması ve kullanımı kişilerin kendi sorumluluğundadır, oluşabilecek problemlerden dolayı bakimlicilt.net sitesinin sahibi ve yazarları sorumluluk kabul etmez.