Soğuk Havalarda Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Paylaş
 

Havanın soğuması ile cilt ani hava değişimlerinden kolayca etkilenir. Soğuk hava ve rüzgar cildi etkileyerek cildin kurumasına neden olur. Hava değişiminin yanında cilde yeterince bakım yapmamak ciltteki kuruluğun artmasına neden olur ve ciltte kaşınma, yarılma ve çatlaklar meydana gelir. Bu durumların yaşamamak için uygulayabileceğiniz birkaç kolay yöntem ile soğuk havalardan cildinizi koruyabilirsiniz.

Soğuk Havalarda Cilt Bakımı İçin Yapılması Gerekenler

Soğuk havalardan cildinizi korumak için öncelikle dışarı çıkmadan önce cildinizin kurumasını önleyecek cildinizin nem miktarını arttıracak kremler kullanmalısınız. Bu kremler soğuk ve rüzgarlı havanın cildinizi kurutmasını önler ve uzun bir süre cildinizin nemli kalmasını sağlar. Bunun dışında dışarı çıkarken ellerinize eldiven takarak ellerinizin soğuktan etkilenmesini önleyebilirsiniz. Yüzünüzü de atkı ile örterek dudaklarınızın kurumasını engelleyebilirsiniz.

Banyo yaparken çok sıcak suyla değil de ılık suyla yıkanmalısınız. Sıcak su cildinizin daha çok kurumasına neden olur. Banyoda kısa süre kalmaya da dikkat etmelisiniz. Banyo yaptıktan sonra nemin korunması için cildinize uygun bir yağ veya krem kullanabilirsiniz.

Soğuk havalardan cildinizin zarar görmemesi için beslenmenize de dikkat etmeniz gerekir. Özellikle bol bol su içilmesi gerekir. Suyun dışında bitki çayları ve C vitamini içeren içeceklerde vücudunuzun nemini korumaya yardımcı olur. Bol bol sebze ve meyve tüketilmelidir. Omega 3 ve Omega 6 yağları cildin nemli kalmasına yardımcı olur. Bu yağ asitlerini içeren balık ve ceviz gibi besinleri tüketmeye özen gösterebilirsiniz.

Ev ve iş yerlerinde ortamın çok fazla sıcak olması da cildin kurumasına neden olur. Çok sıcak ortamdan çok soğuk ortama çıkıldığı zaman ısı farkından dolayı cilt yıpranır. Bu nedenle bulunulan ortamın çok fazla sıcak olmaması gerekir.

Bunlar dışında genel anlamda cilt sağlığı için de alkol ve sigara tüketiminden uzak durulmalıdır. Yağlı, tuzlu ve asitli gıdalarda cildin bozulmasına neden olur.

Bu yazı 1727 kere okundu.
  • Site Yorum

2 adet yorum var.

  1. Pelin dedi ki:

    Hazır kış gelmişken bu makaleye denk gelmem güzel oldu, tavsiyelerinizi uygulayacağım.

  2. Simge dedi ki:

    Soğuk havalarda cilt bakımımıza daha fazla özen göstermeliyiz. Soğuklardan dolayı cildimiz fazlası ile kurumaktadır.

Bir yorum bırak

Yasal Uyarı

Cilt bakımı ve güzellik sırları sitesi olan bakimlicilt.net'te doğal ve sağlıklı bir cilt için bilgilendirme yazıları paylaşıyoruz. Sitede bulunan yazılar kişisel ve doğal tariflerdir, hiç biri doktor tavsiyesi değildir. Bu tarifler ve öneriler her kişide aynı etkiyi sağlayacağının garantisi yoktur. Tarif ve önerilerin uygulanması ve kullanımı kişilerin kendi sorumluluğundadır, oluşabilecek problemlerden dolayı bakimlicilt.net sitesinin sahibi ve yazarları sorumluluk kabul etmez.