Ter Kokusuna Bitkisel Çözümler

Ter kokusu, koltuk altı bölgesinde bulunan yağ bezlerinin fazla çalışması ve bakteri toplaması sonucu oluşan kötü bir kokudur. Kadın, erkek herkesin rahatsız olduğu bu koku için özel deodorant ve parfümler kullanılsa da bunlar sadece anlık, geçici çözümlerdir. Ter kokusunu önlemekte daha etkili ve kalıcı çözümler için ter kokusuna neden olan etmenleri ortadan kaldırmak gerekir.

Ter kokusuna neden olan etmekleri ortadan kaldırmada en çok bitkisel karışımlardan yararlanılır. Bitkisel karışımlar ile ter kokusunu önlemek için yapılabilecek bir kaç karışım ve uygulanması aşağıda açıklanmıştır.

 • Adaçayı: Adaçayını kaynatarak günde en fazla 3 kere içerek istenmeyen ter kokularından kurtulmak mümkün. Eğer adaçayını tadı acı geliyorsa tatlandırmak için şeker yerine bir kaşık bal kullanılabilir.
 • Enginar kökü: Ter kokusunu engellemekte etkili olan bir diğer bitki ise enginar köküdür. 1 çay fincanı kaynar suyun içine ince ince kıyılmış bir miktar enginar kökü konulur ve demlenmesi için 20 dakika bekletilir. Süre sonunda süzülerek elde edilen karışım günde 3 kere 1 çay fincanı kadar içilebilir.
 • Patlıcan: 1 litre suyun içine küçük parçalar halinde 2-3 avuç kadar patlıcan katılıp kaynatılır. Ilıyıp süzülen karışımın günde 3 kere içilmesi ile söz konusu olan terleme ve ter kokusunun önlenmesi sağlanır.
 • Nane: 1 çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış taze nane katılıp demlenerek oluşturulan karışım da günde 3 öğün içilerek ter kokusunu önlenebilir.

Bunların dışında terleme bölgelerine göre masaj yapımı ile de ter kokusunun önüne geçilebilir. Bunun için koltukaltı bölgesi salatalık, domates, sirke, çiğ süt ya da demlenmiş çay ile ovularak masaj yapılabilir. Ayrıca, çiğ olarak yenilen rokanın da ter kokusunu önlemede etkili olduğu bilinir.

İlginizi Çekebilir

Cilt Lekeleri İçin Maske Önerileri

Cildimiz, doğuştan gelen lekelerin dışında dış etkenlere bağlı olarak da lekelenmektedir. Örneğin, güneşte koruyucu olmadan …

6 Yorumlar

 1. Çok terliyorum sizin verdiğiniz doğal yöntemleri deneyeceğim, teşekkür ederim.

 2. Bende acayip terliyorum ter bezlerimizi aldırmayı düşünmüştüm fakat fazla tuvalete gidiliyormuş o zaman da ama bu dediğinizi deneyeceğim

 3. Bu ter sorunu aslında her bayanda olmuyor. Biraz kilo probleminiz var ise genelde daha çok ortaya çıkıyor. Onun da çözümü günlük bakıma biraz daha dikkat etmek ile olacak sanırım.

 4. hakan musaoğlu

  Kesinlikle deneyeceğim yoksa bu terleme ile baş edilecek gibi değil, teşekkür ederim

 5. Ben doğal rolonlardan kullanıyorum. Memnunum çok işe yarıyor kızlar.

 6. Ter kokusu içine en etkili çözüm için çok araştırma yaptım ancak bulamadım. Bir de bunları deneyelim bakalım ne olacak ne bitecek

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.