Tırnak Bakımı ile Sağlıklı Tırnaklara Sahip Olun

Paylaş
 

Ellerimiz günün her anında kullandığımız organlarımızdır. El de yer alan tırnaklar da hali ile dikkat çekmektedir. Bu noktada ellerin ve tırnakların bakımı oldukça önemlidir. Ayrıca ellerimizin bakımı ve temizliği kişisel sağlığımız için de önemlidir. Çünkü ellerimiz bildiğimiz üzere her an çevre ile doğrudan bağlantılı organlardır.

Kalıtsal sebeplerin yanı sıra, yaş, cinsiyet, çevresel faktörler, beslenme tarzı gibi faktörler de tırnak uzamasında etkili rol oynayan konu başlıklarıdır. Normal bir insanda tırnak uzaması 100 günde 1 cm olarak hesaplanmıştır.

Tırnak bakımı konusunda bir girişimde bulunmadan önce dikkat edilmesi gereken husus kişinin tırnak kırılmalarını sık yaşayıp yaşamadığını iyi bir şekilde gözlemlemesi olmalıdır. Çünkü tırnaklarda yaşanan bu hasarlar kişi de vitamin eksikliği ya da demir eksikliği olduğuna işarettir. Tırnak kırılmalarına sebep olan demir eksikliğine karşı demir ilaçları verilmektedir. Ancak bilinmelidir ki demir ilaçları herkeste aynı dozda aynı şekilde kullanılmayabilir. Bu yüzden kişinin demir kullanımına kendi kendine karar vermemesi ve bu durum ile alakalı olarak uzman bir doktora başvurması gerekir. Tırnak kırılması sorununun ortadan kalkmasından sonra tırnak bakımına başlanması daha doğru olacaktır.

Peki, bu bakım nasıl yapılmalıdır?

Tırnak Bakımında Dikkat Edilecek Hususlar Nelerdir?

Yukarıda da belirttiğimiz üzere birtakım sebeplerden kaynaklı olarak tırnakların ve ellerinin bakımının yapılması oldukça önemlidir. Tırnak bakımında dikkat edilmesi gereken en önemli husus tırnakların kimyasal içeriklerden korunması gerektiği gerçeğidir. Kadınların tırnaklarına sürdükleri ojelerin seçiminde dikkat etmesi bu yüzden çok önemlidir. Ayrıca çamaşır suyu, deterjan, sıvı bulaşık deterjanları gibi kimyasal içerikli maddelerin kullanımı gerektiğinde ellere eldiven takılması da bir diğer önemli olan konudur.

Badem yağı, hint yağı, karite yağı gibi doğal yağ çeşitleri tırnakları besleyici özelliğe sahiptirler. Bu yüzden bu yağların tırnaklar ile temas etmesi tırnak bakımı açısından oldukça önemlidir. Ayrıca tırnakların sağlıklı bir şekilde uzaması için kükürt tırnakların vazgeçilmez maddesidir. Tırnak bakımı için kükürt ile hazırlanan çeşitli karışımlar vardır. Bunlardan birine sizler için örnek verelim.

El Ayak Tırnak bakımı için kükürt karışımının hazırlanışı:

20 gr kükürt ve 20 ml hint yağı ile hazırlanan karışımın 3 gün güneş altında bekletilmesinin ardından tülbentten ya da ince bir süzgeçten geçirilmesi gerekmektedir. Bu karışıma daha sonra 50 gr karite yağı ve 10 ml e vitamini ile eklenir. Homojen bir forma getirilen karışım tırnaklarda inanılmaz değişimlerin gerçekleşmesini sağlayacaktır.

Bu yazı 2969 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Yasal Uyarı

Cilt bakımı ve güzellik sırları sitesi olan bakimlicilt.net'te doğal ve sağlıklı bir cilt için bilgilendirme yazıları paylaşıyoruz. Sitede bulunan yazılar kişisel ve doğal tariflerdir, hiç biri doktor tavsiyesi değildir. Bu tarifler ve öneriler her kişide aynı etkiyi sağlayacağının garantisi yoktur. Tarif ve önerilerin uygulanması ve kullanımı kişilerin kendi sorumluluğundadır, oluşabilecek problemlerden dolayı bakimlicilt.net sitesinin sahibi ve yazarları sorumluluk kabul etmez.