tırnak bakımı

Tırnak Bakımı Uygulamaları Nelerdir?

Tırnak bakımı, hijyen deyince akla ilk gelenlerdendir ve hem sağlık hem de görsellik açısından büyük öneme sahiptir. Sosyal çevrede, yemekli misafir ağırlamada ve hatta iş görüşmelerinde bile tırnaklar ister istemez göze çarpmaktadır. İlk izlenim konusunda her zaman bir adım önde olabilmek adına belirli aralıklarda tırnak bakımı yapmak hem öz güvenimiz açısından hem de sosyal çevrede kabul görme açısından bizlere yarar sağlayacaktır.

Tırnak bakımı hem kolay hem de zaman almayacak bir uygulamadır. Manikürcülere paralar dökmeden, evimizde de kolaylıkla ve estetik bir şekilde tırnak bakımı uygulayabilmek mümkündür ve malzemeleri temin etmek, güzellik merkezinde bir seanslık manikür uygulatmaktan daha da ucuza gelmektedir. Tırnak bakımı için gerekli olan başlıca malzemeler şunlardır:

  • Tırnak Makası
  • Tırnak Törpüsü
  • Tırnak Temizleme Çubuğu
  • Nemlendirici Krem
  • Yumuşak Sabun
  • Kütikül giderici
  • Badem Yağı
  • Limon Suyu

Tırnak Kesimi ve Şekillendirme

Tırnak bakımı işlemlerine başlamadan önce varsa ojeler aseton ile giderilmeli, yumuşak bir sabun ile eller birkaç defa yıkanmalı ve tırnakların yumuşaması sağlanmalıdır. Böylelikle tırnak kesilirken tırnak bütünlüğü bozulmamış ve zarar görmemiş olur ve tırnağa istenilen şekli verebilmek daha kolay olur. Tırnaklar parmağın şekline göre oval ya da küt kesilebilmektedir. Şekli sabitleyebilmek ve tırnak ucunu düzeltebilmek için tırnak törpüsü çeşitlerinden her hangi birisini kullanmak gerekir.

tirnak-bakim

Kütikül ve Tırnak Etlerini Giderme

Tırnak bütünlüğünü bozmamak için kütikül ve kütikül çevresinde çıkmış tırnak etlerini temizlerken itinalı davranmak şarttır. Bu uygulamada işlerin kolay olabilmesi için eller birkaç kez yumuşak sabunlu suda yıkanmalıdır. Kütikül giderici jel eller yıkandıktan hemen sonra uygulanır ve 15 dk sonra yıkanır. Böylelikle kütikül ve tırnak etleri oldukça yumuşar ve temizlenmeye hazır hale gelir. Bu aşamada her hangi bir alet ile buradaki kütikül ve tırnak etleri tırnağı çizmeden tırnaktan sıyrılmalıdır.

Tırnak Zımparası ve Tırnak Temizleme Çubuğu Uygulaması

Tırnak yüzeyini arındırmak ve de parlatmak için tırnak zımparasından yararlanılır. Tırnak temizleme çubuğunun üstündeki özel fırça ile tırnağın iç kısımları fırçalanarak temizlenir.

Son Tırnak Bakımı

Tırnak onca zımpara, törpü uygulamalarından sonra bir bakıma ihtiyaç duyacaktır. Eller yumuşak sabun ile iyice yıkandıktan sonra tırnak yüzeyi badem yağı ve limon ile iyice ovulmalı ve tırnakların güçlenmesi sağlanmalıdır. Her akşam tırnaklara bu uygulama yapılırsa manikür sonrası tırnak kırılmaları problemi ile karşılaşma riski en az seviyeye iner.  Eller iyice temizlendikten sonra el kremi uygulaması ile tırnak bakımı tamamlanmış olur.

Önceki yazımız olan Evde Tırnak Bakımı Nasıl Yapılır adlı yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

İlginizi Çekebilir

Evde Kolay Manikür Nasıl Yapılır?

Sağlıklı el ve tırnaklar için evde manikür yapmakta bir tercihtir. Kuaförlerdeki malzemeler ve diğer kimyasallara ihtiyaç olmadan …

1 Yorum

  1. Tırnaklarım ince olduğundan sürekli kırılıyor. Tırnakların güçlenmesi için badem yağı ve limon önerinizi beğendim uygulayacağım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.