Tırnak Mantarı Nasıl Geçer?

Tırnak mantarı, genel olarak tırnak sahibinin hatalarından dolayı oluşur. Özellikle; ayak tırnaklarının üzerine sert bir cismin düşmesi, sivri uçlu ayakkabı giymek, tırnakları şekilsiz kesmek ya da ayakların sürekli terlemesi, tırnak mantarının başlıca sebeplerindendir.

Tırnak Mantarı Belirtileri

Tırnak mantarı, sadece ayak tırnaklarında değil, aynı zamanda elde bulunan tırnaklarda da görülebilir. Bu rahatsızlığın başlangıç aşamasında herhangi bir belirti görülmeyebilir. Ancak ilerleyen dönemlerde tırnaklarda şekil bozukluğu, kalınlaşma, renk değişimi ve ağrı görülmeye başlar. Ayrıca kişi bu aşamada tırnaklarını kesmekte de zorlanacaktır.

Tırnak Mantarı Tedavisi

“Tırnak mantarı nasıl geçer” sorusunun cevabı, bu sorunu yaşayan kişiler tarafından çok fazla merak edilmektedir. Tırnak mantarının tedavisi için birkaç yöntem bulunmaktadır. Bu yöntemlerden ilki, bir doktora başvurarak, tırnak mantarı ilacı kullanmaktır. İkincisi ise tırnak mantarının bitkisel çözümler ile tedavisidir.

Tırnak mantarı şikâyetiniz varsa, öncelikle bir doktora başvurmalısınız. Ancak bunun yanında bitkisel tedavi yöntemlerini de deneyebilirsiniz.

Tırnak Mantarı İçin Bitkisel Çözümler

Tırnak mantarı nasıl geçer sorusunun bir diğer cevabı ise bitkisel yöntemlerdir. Peki, tırnak mantarına iyi gelen bitki ya da karışımlar hangileridir?

Çay Ağacı Yağı
Tırnak mantarı tedavisi için çay ağacı yağı sıkça tavsiye edilenler arasındadır. Çünkü bu yağ hem antiseptik hem de antifungal özellikler gösterir. Çay ağacı yağı, enfeksiyon sonucu oluşan tırnak mantarını çok hızlı bir şekilde tedavi eder. Bu yağı, tırnak mantarı tedavisinde kullanmak için, 1 tatlı kaşığı çay ağacı yağı ile 1 çay kaşığı zeytinyağını karıştırın ve sorunlu bölgeye sürün. 10 dakika bekletin ve diş fırçası ile mantar görülen bölgeyi fırçalayın. Bu işlemi günde 2-3 kez tekrarlamaya özen gösterin.

Beyaz Sirke ve Sarımsak Yağı Kürü
Tırnak mantarı şikâyetinizden kurtulmak için, 1 tatlı kaşığı beyaz sirke ile 1 tatlı kaşığı sarımsak yağını karıştırın ve mantarın görüldüğü bölgeye sürün. Bu uygulamayı özellikle gece yatmadan önce yaparsanız, tırnak mantarı çok daha hızlı iyileşecektir.

İlginizi Çekebilir

Evde Kolay Manikür Nasıl Yapılır?

Sağlıklı el ve tırnaklar için evde manikür yapmakta bir tercihtir. Kuaförlerdeki malzemeler ve diğer kimyasallara ihtiyaç olmadan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.