Tırnaklarınızın Kırılmasını Önlemek İçin Tüyolar

Tırnak kırılması sorununun başlıca nedeni, demir eksikliği olarak bilinmektedir. Ayrıca kansızlığın da sebep olabileceği tırnak kırılmaları, içe dönük tırnak tiplerinde çok daha fazla görülmektedir. Bunun yanı sıra kişinin kendi sebep olduğu kırılmalar, sıkça rastlanan sorunlardandır. Örneğin; çok fazla klavye kullanımı, telefonla fazla yazı yazmak, el ve tırnak bakımına özen göstermemek gibi nedenlerden dolayı, tırnak kırılmaları yaşanabilir. Ancak dikkat edeceğiniz birkaç ufak ipucu sayesinde, tırnak kırılması probleminin önüne geçebilirsiniz. İşte tırnaklarınızı korumak için uygulayabileceğiniz, ufak ama etkili ipuçları;

Tırnaklarınızı Tek Yöne Doğru Törpüleyin

Birçok insan tırnak törpüleme işlemini iki yana birden yapmaktadır. Ancak bu işlem hatalıdır ve tırnaklarınıza fazlasıyla yüklenmenize neden olur. Bu da tırnak kırılması sorununu ortaya çıkarabilir. İşte bu nedenle tırnaklarınızı törpülerken, bir yönden diğer yöne doğru törpülemeye özen gösterin.

Islak Ellerle İş Yapmaktan Kaçının

Evde ya da başka bir mekanda elleriniz ve tırnaklarınız ıslakken, herhangi bir iş yapmaktan uzak durmalısınız. Çünkü tırnak yapısı ıslak olduğu zamanlarda daha kırılgan bir hal alır. Bu nedenle elleriniz ıslakken ya da tırnaklarınıza oje, parlatıcı vb. bir işlem uyguladığınızda, mutlaka kurutun ya da kuruyana dek bekleyin.

Doğru Tırnak Makası Tercih Edin

Marketten alacağınız işlevi çok az ve kalitesiz tırnak makasları, tırnak bakımının aksine tırnak sağlığı kaybına yol açar. Bir kere alacağınız ve kaliteli seçeceğiniz tırnak makası, hem uzun süreli kullanım sunacak hem de tırnaklarınıza en doğru şekli vermenizi sağlayacaktır.

Aseton Uygulaması Yaparken Dikkatli Olun

Tırnak üzerine sürülen oje, parlatıcı, cila vb. ürünleri, aseton ile çıkartırken ovalamaya çalışırız. Ancak bu hatalı bir işlemdir. Tırnakları ovalamak diplerine yük bindirirken, maruz bıraktığınız aseton nedeniyle tırnaklarınız yumuşayacaktır. Bu nedenle tırnakları asetonlu pamukla ovalamak yerine, asetonlu pamuğu bir süre tırnak üzerinde bekletmek gerekir. Ardından hiçbir baskı uygulamadan, tırnaklarınızı silebilir ve işleminizi tamamlayabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

Evde Kolay Manikür Nasıl Yapılır?

Sağlıklı el ve tırnaklar için evde manikür yapmakta bir tercihtir. Kuaförlerdeki malzemeler ve diğer kimyasallara ihtiyaç olmadan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.