Topuk Çatlakları Nasıl Temizlenir?

Paylaş
 

Topuk Çatlakları Nasıl Oluşur?

Gününüzün çoğunluğunu ayakta geçirmek zorunda kalıyorsanız ve buna bağlı olarakta ayaklarınız ayakkabılarınızın içerisinde günboyu kalıyorsa, ya da açık ayakkabılarınızdan dolayı fazla güneşten kuruyorsa ayağınızda oluşabilecek cilt problemlerinden biri topuk çatlaklarıdır.

Oluşmasını önlenmesi ya da giderilmesi için birtakım önlemler alabilirsiniz.

Topuk Çatlakları Nasıl Temizlenir?

Öncelikle yukarıdaki söylediğimiz durumlar için ayaklarınızın çatlamaması için deniz tuzu ve suyun karışımında bekletin.
Ayrıca deniz tuzunu zeytinyağı ile de kullanabilirsiniz. İki durumda da topuklarınızda oluşan sertleşmelerin önüne geçebilirsiniz.

Bir başka uygulanabilecek peeling etkisi yaratacak yöntem, elma sirkesi ve suyun karıştırılması ile oluşturulabilir.

Alternatif olarak sarı kantaron ya da 1’er kaşık limon suyu ve gliserin karışımı da uygulayabilirsiniz.

Mutlaka hergün çorap giymelisiniz. Böylece çatlak oluşumunu engellemiş olacaksınız.

Eğer mevsimlerden dolayı çorap giymeniz sıkıntı yaratacaksa bu durumda vazelinle her akşam yatmadan önce topuklarınızı yumuşatmanız iyi gelecektir. Vazelini önceden ezdiğiniz asprinle karıştırıp ta aynı etkiyi yaratabilirsiniz. Bu yöntemi uzun süre kullanmayın topuklarınız sararabilir.

Topuklarınızın üzerinde oluşan çatlamış ölü olan deriyi atmaya yardımcı olmak için ayak törpüsü ya da topuk taşı ile ovun. Bu işlemi yaparken derinize zarar vermemek için olabildiğince sert olmayan hareketler kullanın. Topuk taşı ile topuklarınızı sürttükten sonra kurulamayı unutmayın. Kuruladıktan sonra yeniden nemlendirici sürmenizin bir zararı olmaz, aksine çok faydasını görürsünüz.

Tüm bunları yapıp bir de üzerine içeriğinde E vitamini barındıran kremler sürerseniz nemlendirmesini tamamlamış olursunuz.

Yine gül suyu ya da gül kremleri de yumuşatması, nemlendirmesi ve çatlakların iyileşmesini sağlayan bir masaj yöntemidir.

Bu yazı 4709 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Yasal Uyarı

Cilt bakımı ve güzellik sırları sitesi olan bakimlicilt.net'te doğal ve sağlıklı bir cilt için bilgilendirme yazıları paylaşıyoruz. Sitede bulunan yazılar kişisel ve doğal tariflerdir, hiç biri doktor tavsiyesi değildir. Bu tarifler ve öneriler her kişide aynı etkiyi sağlayacağının garantisi yoktur. Tarif ve önerilerin uygulanması ve kullanımı kişilerin kendi sorumluluğundadır, oluşabilecek problemlerden dolayı bakimlicilt.net sitesinin sahibi ve yazarları sorumluluk kabul etmez.