Yağ Yakan Besinler

Yağ yakan besinler, kilo vermek isteyen, diyet yapan herkesin bilmesi gereken besinlerdir. Sağlıklı yaşam ve diyet listelerinde sıklıkla karşılaşılan bu besinler, vücudun ihtiyacı olan enerji ve vitaminleri sağlayarak güçsüzleşme den kilo vermeye yardımcı olurlar. Az kalorili, yağ yakmada etkili bu besinler ve vücuda sağladığı faydalar aşağıda maddeler halinde verilmiştir.

Kırmızı Biber: İçeriğindeki “capsaicin” bileşeni sayesinde metabolizma hızlandırıcı özelliği olan kırmızı acı biber, kalp atışlarını hızlandırarak damarlardaki kötü olarak nitelendirilen zararlı yağların atılmasına yardımcı olur.

Süt: Yağlısı da yağsızı da metabolizmayı harekete geçirmeye yarayan süt, vücuttaki gereksiz yağların erimesinde etkilidir.

Yeşil Çay: İçeriğindeki “EGCG” bileşeni sayesinde sinir sistemi ve beynin daha fazla çalışmasını sağlayan yeşil çay, otururken bile fazla kalorinin yakılmasında etkilidir.

Zencefil: Zencefil kan damarlarının genişlemesi ve kan akışını hızlanmasını sağlayarak vücut metabolizmasının hareketlenmesini sağlar ve bu da vücuttaki fazla yağın eritilmesinde etkilidir.

Zeytin Yağı: En sağlıklı yağ türlerinde olan zeytin yağı, kandaki kötü kolesterol seviyesinin düşmesini de sağlayarak daha sağlıklı bir vücuda kavuşulmasında etkilidir.

Portakal ve Greyfurt: C vitamini bakımından zengin, limon, portakal, greyfurt gibi meyve ve sebzeler vücut yağlarının yakılması ve zayıflamada olumlu etkiye sahip besinlerdir.

Yumurta: Pek çok diyet listesinde yer alan yumurta B12 vitamini bakımından zengin, besleyici, doyurucu ve yağ yakıcı özellikli besinlerden biridir.

Bal: Diyet yapılırken şekeri azalmak ya da tamamen hayattan çıkarmak gerekir. Bu diyet yapan kişilerin diyete karşı düşüncelerini olumsuz yönde etkilir. Zorlu geçen diyet sürecinde kişiler şeker ve tatlı ihtiyaçlarını organik bal ile karşılayabilirler. Balın içeriğinde bulunan “nitrik oksit” yağın vücuttan en kısa sürede atılmasını sağlar.

Ceviz: Omega-3 bakımından zengin olan ceviz, diyet listesinde ara öğün olarak tüketildiğinde daha kısa sürede yağların yakılıp kilo verilmesini sağlar.

Somon: Diğer balık türlerine göre daha fazla Omega-3 içeren somon balığı, bu nedenle diğer balık türlerinden çok daha fazla yağ yakma özelliğine sahiptir.

Mercimek: Demir eksikliğinde kaynaklanan metabolizma yavaşlaması ve bunun sonucunda ortaya çıkan aşırı yağlanmanın önüne geçmek için her gün 1 kase mercimek yenilebilir. Vücudun ihtiyacı olan demirin %20’sini karşılayan 1 kase mercimek metabolizmanın normal hale dönmesine yardımcı olur.

Esmer Pirinç: Çok fazla olmamak koşulu ile tüketilen esmer pirinç vücudun fazla yağ depolamasını önler.

 Yağ yakıcı besinler ve vücuda sağladığı faydalar bilinerek yapılan diyet ya da kilo verme girişimlerinin bilinçsiz olarak yapılanlara oranla daha başarılı olduğu ve bu şekilde daha hızlı kilo verildiği bilinmektedir.

İlginizi Çekebilir

Bölgesel Zayıflama

Bölgesel zayıflama kesinlikle insanların kilosunu azaltmaya yönelik bir eylem değildir. Yani karın, basen ya da …

3 Yorumlar

  1. Değerli bilgiler için teşekkür ederim. Özellikle kırmızı biber, zencefil, zeytinyağı ve bal benim vazgeçilmezlerimdir. Organik bal bulmak biraz zor günümüzde ama biraz paraya kıyarak bulabilirsiniz.

  2. Vallahi kızlar bunların hepsini de yiyorum ama yani egzersiz yapmadan da yağ yakılmaz gibi geliyor bana. Dans kursuna mı gitsek ne yapsak yağlardan kurtulmak için. Hem eğlenceli de olurdu.

  3. İbrahim Pekerci

    Süt, yeşil çay, zencefil tek geçerim. Hepsi birbirinden faydalı ne kadar organik bulamasakta tüketilmesi gerektiğini düşünüyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.