Yara İzleri Nasıl Yok Edilir?

Kesik, çarpma ya da böcek ısırması gibi birçok farklı nedenden dolayı cildimizde yaralar meydana gelebilir. Bu yaralar sonucunda da cildimizde dış görüntümüzü olumsuz yönde etkileyecek izler meydana gelebilmektedir. Peki yara izleri nasıl yok edilir? Yazımızda tam da bu sorunun yanıtını vermeye çalışacağız.

Yara İzlerini Yok Etmek İçin Öneriler

Limon

Yara izlerinin yok olmasında limonun faydası azımsanamayacak kadar çoktur. Limon içeriğinde sahip olduğu asitler ve faydalı içeriğiyle ölü hücreleri yenilerken cilt renginin açılmasına da yardımcı olur. Bu nedenle yara izinin olduğu yere limon sürmeniz izlerin yok olmasına yardımcı olacaktır.

Zeytinyağı

Saf zeytinyağı içerdiği E ve K vitaminleri ile cildi besler ve nemlenmesine yardımcı olur. Aynı zamanda yaraların çabuk iyileşmesini sağlar ve yara izlerinin yok olmasında oldukça etkilidir.

Elma Sirkesi

Yara izinin olduğu bölgeye masaj yaparak elma sirkesi sürün. İz olan bölgenin elma sirkesini tamamen emebilmesi için birer dakika aralıklarla bu işlemi birkaç kez tekrarlayın. Bu uygulamayı 1 ay boyunca günde 2-3 defa tekrarlamanız daha iyi sonuçlar almanız açısından önemlidir.

Sarımsak

1-2 diş sarımsağı bıçak kullanmadan güzelce ezin. Daha sonra ezilmiş sarımsağı yara izi olan bölgeye sürün. O bölgenin sarımsağın özünü güzel bir şekilde emebilmesi için arada masaj yaparak sarımsağı yedirin ve bu şekilde 10 dakika kadar bekleyin. Daha sonra ılık su ile durulama işlemi yapın. Bu uygulamayı her gün düzenli olarak tekrarlayın.

İlginizi Çekebilir

Cilt Lekeleri İçin Maske Önerileri

Cildimiz, doğuştan gelen lekelerin dışında dış etkenlere bağlı olarak da lekelenmektedir. Örneğin, güneşte koruyucu olmadan …

1 Yorum

  1. Yüzümde yara izi var çok uğraştım bir türlü geçiremedim bu tarifleride denyeceğim olmadı artık lazer estetik araştırmaya başlayacağım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.