Yaz Mevsiminde Cildi Korumanın Yolları Nelerdir?

Yaz aylarının gelmesiyle birlikte, sıcaklıkların artışı ve güneş ışınlarının yüzeye dik bir şekilde gelmeye başlaması, cildimiz üzerinde çeşitli olumsuz etkiler oluşturabilmektedir. Bu etkileri minimuma indirgemenin en etkili yolu, doğru zamanlarda etkili yöntemler ile düzenli cilt bakımı yapmak ve düzenli beslenme ile mümkündür. Güneş ışınları, havuz, deniz, sıcaklık, aşırı terleme ve su kaybı gibi etkenler sebebiyle kuruyabilecek ve buna bağlı olarak yıpranabilecek cilt üzerine özel bir bakım uygulamak en doğrusu olacaktır.

‘’Cilt bakımı; cildin olağan işlevlerini sürdürebilmesine destek olan, koruyan ve tetikleyen bir uygulamadır. En etkili cilt bakımı temizleme ile başlar.’’

Yaz Mevsiminde Cildi Korumanın Yolları

İlk olarak, en klasik ve en çok bilinen yöntemimiz; günün belirli saatleri içerisinde güneş ışınlarına maruz kalmamak. Güneş ışığına, fazla ve korunmasız bir şekilde temas halinde olunması cildin erken yaşlanmasına ve cilt üzerinde lekeler oluşmasına sebep olur. Yaz aylarının olmazsa olmazı bronzlaşmak, insanların vazgeçilmez bir tutkusudur ancak bronzlaşma demek aslında bir deri hasarı demektir. Cildin kendini koruma çabasıdır ve cilt ne kadar çok bronzlaşırsa o kadar fazla hasar almış demektir. Güneş ışınlarının, cilt üzerindeki yararlı etkileri, sabah saatlerinde sadece yarım saatlik bir zaman dilimini kapsar. Güneşin etkilerinin, bilinçsiz bir şekilde kullanılması, cilt kanserini tetikleyen en önemli unsurdur. Yaz aylarında; güneş, özellikle öğleden sonra 12.00 – 15.00 saatleri arasında, yüzeye en etkili ultraviole ışınlarını gönderir. Özellikle bu saatler içerisinde dışarı çıkılması gerekiyorsa, cildi temizleyip nemlendirdikten sonra koruyucu faktörü yüksek bir güneş koruyucu da akabinde cilde uygulanmalıdır.

Cildimiz; hava sıcaklıklarının oldukça arttığı yaz aylarında, yanlış ürün kullanımı veya bakımsızlık nedeni ile de büyük tehlike altındadır. Piyasada, temizleme ürünlerinden peelinglere, maskelerden nemlendiricilere kadar devam eden geniş bir yelpaze bulunmaktadır. Cildimizin kış aylarında olduğu gibi yaz aylarında da neme ihtiyacı vardır. Sabah ve akşamları yatmadan önce; cilt, uygun bir temizleme ürünüyle temizlendikten sonra mutlaka tonik uygulanması ve nemlendirici krem ile neminin korunması gereklidir. Haftalık ve aylık bakımların, bu aylarda da ihmal edilmemesi ve cildi arındırmak, gözenekleri açmak için yapılan peelingden sonra, cildin nem maskesi ile nemlendirilmesi cilt sağlığı için en etkili bakım olacaktır.

Son olarak, metabolizmayı yormamak adına, düzenli ve dengeli beslenmek, fazla yağlı ve baharatlı yiyeceklerden kaçınmak, bol su tüketmek de yaz aylarında cildi korumanın en doğal yollarındandır diyebiliriz. Ayrıca, uyku düzenine, sigara ve alkol kullanımına da cilt sağlığı için, yaz aylarında daha fazla dikkat edilmelidir.

İlginizi Çekebilir

Deri Altında Uzayan Kıllara Çözüm

Estetik kaygılar insanoğlunun var oluşundan beri ön plana çıkmıştır. Vücudun çeşitli kısımlarında çıkan istenmeyen tüyler …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.