Yazın Oluşan 5 Cilt Sorunu ve Korunma Yolları

Yazın keyfini çıkarmayı hayal ederken, dış etkenlerden kaynaklı oluşan bazı cilt sorunları herşeyi mahvedebiliyor. Sıcak yaz günlerinde ortaya çıkan cilt sorunlarına karşı birkaç önlem alarak, günlerinizin harika geçmesini sağlayabilirsiniz. Gelin birlikte yaz mevsiminde oluşan 5 cilt sorunu ve korunma yollarına, hep birlikte göz atalım;

Güneş Yanıkları

Uzun süreli ve koruyucu bir ürün kullanmadan güneş altında kalındığında, deride oluşan güneş yanıkları daha acılı ve bazen kabarcıklar halinde kendini gösterir. Bu sorunların ortaya çıkmasını önlemek için, yaz sıcağında saat 11.00 ile 16.00 arasında güneşe direk maruz kalmamak gerekiyor. Bunun yanı sıra en az 15 faktör ve üzeri güneşten koruyucu krem kullanmakta ve 2-3 saatte bir koruyucuyu yenilemekte fayda var.

Bitki Alerjisi

Yaz aylarında evlerde durmak yerine, parklarda ve bahçelerde gezi ve piknikler düzenlenir. Bu esnada cildinizin hassas olabileceği bitkilerle temas edebilir ve cildinizin reaksiyon göstermesine sebep olabilirsiniz. Bunun önüne geçmek için yapmanız gereken, böyle bir reaksiyon oluşumunda bölgeyi bul suyla yıkamak. Reaksiyona sebep olan bitkiyi anlamak zor olacağından, ilk etapta bölgeyi temizlemek ve kaşıntı devam ederse soğuk kompres uygulamak doğru olacaktır.

Böcek Isırıkları

Açık alanlarda durma süresi, yaz sıcaklarında daha da fazlalaşıyor. Bu nedenle böcek ısırıklarıyla birlikte gelen sorunlar kendini gösteriyor. Böyle bir durumda oluşacak kaşıntı, yanma gibi ufak sorunların önüne geçmek için, daha korunaklı giysiler tercih edilmesi ve böcek kovucu ürünler kullanılması gerekir. Ancak böcek ısırıkları çok tehlikeli noktalara gelebileceği için, ısırık sonrası ciddi bir reaksiyon oluşursa mutlaka bir sağlık merkezine başvurulmalıdır.

Pişik Problemleri

Özellikle cildin katlanan bölgelerinde görülen pişikler, sıcak aylarda daha çok ortaya çıkmaktadır. Cildin birbirine değmesinden dolayı oluşan sürtünmeler, ciltte tahrişe ve böylece pişiğe yol açar. Bunu önlemek için yapılması gereken ilk şey, kilo kontrolüdür. Ayrıca katlanan bölgelerin, hava alan pamuklu kumaştan yapılan giysilerle örtülmesi de, pişik sorununu ortadan kaldıracaktır.

Mantarlar

Çevrede bulunan mikroorganizmalar, ısı nedeniyle bulunduğu ortama yerleşebilir. İnsan vücudunda mantar oluşumuna müsait yerler ise, ayak, kasık ve genital bölgelerdir. Bu nedenle ortak ayakkabı kullanımından uzak durulması, herhangi bir nedenle ıslanan mayo ve iç çamaşırlarının bekletilmeden değiştirilmesi sağlıklı olacaktır.

İlginizi Çekebilir

Cilt Lekeleri İçin Maske Önerileri

Cildimiz, doğuştan gelen lekelerin dışında dış etkenlere bağlı olarak da lekelenmektedir. Örneğin, güneşte koruyucu olmadan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.