Yeşil Çayın Saça Faydaları Nelerdir?

Paylaş
 

Yeşil çay, antioksidan özelliğine sahip popüler çay türlerindendir. Siyah çaydan sonra en çok tüketilen yeşil çayın, zayıflama, sağlık ve saç konusunda olumlu etkilere sahip olduğu bilinir. Düzenli tüketilmesi ile hormonların düzenlenme, metabolizma hızlandırma ve enerji verme pozitif etkisi bulunan bu çay, saçlardaki kepeklenme, dökülme, kopma ve cansızlığa da iyi gelir.

Hem erkeklerde hem bayanlarda oluşan saç dökülmeleri düzenli yeşil çay tüketimi ile engellenebilir. Genelde hormonal bozukluklardan kaynaklanan bu dökülmelerin önüne geçmek için nedenin yok edilmesi, yani hormonların düzenlenmesi gerekir. Bu konuda yeşil çayın hormon düzenleme özelliğinden yararlanılıp can sıkıcı saç dökülmelerini engelleyebilirsiniz. Saçlarda aşırı yağlanma ya da saç derisinde oluşan problemlerden kaynaklanan kepek sorununun çözümünde de yeşil çaydan yararlanılabilir. Vücutta fazla olan yağların yakılması, ciltte, saçlarda ve saç derisinde oluşan aşırı yağlanmanın da önüne geçilmesini sağlar. Bu sayede daha az yağlanan ve nefes alabilen saç derisinde kepek oluşumu engellenebilir. Saç ve saç derisinin daha sağlıklı ve güçlü olmasında etkili olan yeşil çay sayesinde saçların daha çabuk uzaması da sağlanabilir.

Uzun, parlak, dökülmeyen, kopmayan ve kepeksiz saçlar için günde 2 kere 1 çay fincanı kadar yeşil çay tüketilebilir. Yeşil çayın tatlandırılmasında şeker yerine 1 çay kaşığı bal kullanımı daha uygun görülür. Bunun nedeni şekerin bazı bitkilerin etkilerini hafifletme özelliğinde olmasıdır.

Bu yazı 3087 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir adet yorum var.

  1. Esma Demir dedi ki:

    Cidden faydası var mı bilmiyorum ama her gün mutlaka bir fincan yeşil çay içiyorum yaklaşık 1.5 yıldır. Saç dökülme sorunum da pek fazla olmuyor her bayan gibi tek tük dökülüyor elbette. Saç dökülmelerini engellemek için biraz da gerekli özeni saçlarınıza göstermelisiniz.

Bir yorum bırak

Yasal Uyarı

Cilt bakımı ve güzellik sırları sitesi olan bakimlicilt.net'te doğal ve sağlıklı bir cilt için bilgilendirme yazıları paylaşıyoruz. Sitede bulunan yazılar kişisel ve doğal tariflerdir, hiç biri doktor tavsiyesi değildir. Bu tarifler ve öneriler her kişide aynı etkiyi sağlayacağının garantisi yoktur. Tarif ve önerilerin uygulanması ve kullanımı kişilerin kendi sorumluluğundadır, oluşabilecek problemlerden dolayı bakimlicilt.net sitesinin sahibi ve yazarları sorumluluk kabul etmez.