Yumuşak Eller İçin Doğal Maske Tarifleri

Gün içinde yoğun bir dış tehdit trafiğine maruz kalan eller, gün sonunda yorgun düşmektedir. Kirli ve kötü hava teması, güneş ışınları veya kimyasallar ile temas eden eller için canlı bir yapı, artık hayaldir. Hatta uzun vadede kalıcı cilt bozukluklarının da gözlemlenmesi kaçınılmazdır. Hassas bir cilt yapısına sahip kişiler için bu olumsuz etkiler, kendini daha fazla hissettirir.

Ellerin Yıpranmasının Nedenleri

  • Gün içinde maruz kalınan, kirli hava, kimyasal maddeler ve güneş ışınları.
  • Kurak iklimlerde, kuru ve soğuk hava, cildin nem oranını azaltır.
  • Sürekli ellerin yıkanması ile ciltteki doğal nem yapısı bozulur.
  • Sabun, her ne kadar günlük yaşamın olmazsa olmazlarından olan bir hijyen aracı olsa da, devamlı kullanmak ellerin için kuruluğa neden olur.

Sert, kuru, yıpranmış ve çatlamış ellerinizi, dinç ve güçlü bir forma kavuşturmak sizin ‘’elinizde’’

Onca dış etkiye meydan okuyup, yumuşak eller için doğal maske tarifleri ile elinizi sağlıklı bir forma kavuşturabilirsiniz.

Gül Suyu ve Limon: Eşit miktarda ilave edilen malzemeler ile karışım elde edilir. Nemlendirici etkisi yüksek olan bu maske günde iki kez uygulandığında yumuşak ellere kavuşturur.

Yumurta, Bal ve Badem Yağı: Güçlü bir formül olan karışımda, yumurta sarısı ve badem yağı, bir çay kaşığı bal ile karıştırılır. Ellere 5 dakika boyunca masaj şeklinde uygulanır. Daha sonra 10 dakika kadar bu şeklide bekleyen eller yıkanır.

Tereyağı ve Badem Yağı: E vitamini bakımından zengin olan badem yağı, iki çay kaşığı tereyağı ile karıştırılır. Ellere uygulanan maske, 20 dakika bekletilir. Ellerdeki kırışıklıkları ve çizgileri büyük ölçüde azaltır.

Limon ve Şeker: Yarım kesilen limon, toz şekere batırılır. Şekere batırılmış yüzey ellere masaj şeklinde, şeker eriyene kadar sürülür. Limonun asidik özelliği cilt renginin de canlanmasını sağlar.

Limon yerine, bal ve şeker karışımı da yumuşak eller için doğal maske tarifleri arasındadır. 20 dakika kadar bekletilip eller yıkanır.

Cildin her gölgesinde olduğu gibi, eller için de nem önemlidir. Ellerin nemli kalması sağlanmalı ve doğal el yıkama ürünleri kullanılmalıdır. Aşırı sıcak ve soğuk su ile temas ettirmemek, etkili önlemlerdendir.

İlginizi Çekebilir

Tırnak Mantarı Nasıl Geçer?

Tırnak mantarı, genel olarak tırnak sahibinin hatalarından dolayı oluşur. Özellikle; ayak tırnaklarının üzerine sert bir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.