Yüz Buharı Nasıl Yapılır?

Gün boyunca cildinizde kalacak makyaj kalıntıları ve tozlar gözenekleri kapatarak siyah noktalar ile sivilce oluşumlarına neden olmaktadır. Siz her ne kadar jel, tonik gibi temizleyicilerle cildinizi arındırdığınızı düşünseniz de genellikle derinlemesine incelendiğinde halen kalıntılar olduğu görülmektedir. Bu nedenle size bu yazımızda yüz buharını önereceğiz.

Yüz buharı sayesinde durulanmayla mümkün olmayan temizlenme sağlanmış olmakla birlikte gençleşme ve rahatlık hissetmeniz mümkün olmaktadır. Kasların gevşemesi, kan dolaşımının hızlanması ve ölü derilerin yumuşayıp atılması yüz buharı banyosunun faydaları arasındadır. İşte bu yazımızda tüm bunları gerçekleştirecek olan yüz buharının nasıl yapıldığını anlatacağız.

  • Öncelikle temiz bir kap içerisinde yaklaşık 1 litre suyu doldurmalısınız.
  • Daha sonra suyun içerisine bir tutam dilediğiniz bir bitkiyi atmalısınız. Hem hoş koku verecek olan, hem de suya bırakacağı yağ ile cildinizi besleyecek olan lavanta, rezene ya da okaliptüs bitkilerinden birini tercih edebilirsiniz.
  • Eğer bu bitkisel yağları bulamazsanız alternatif olarak greyfurt, biberiye, portakal veya defne yaprağı gibi detoks etkisi yaratacak yağları kullanabilirsiniz.
  • Kaynamakta olan suyu aldıktan sonra yüzeyine bir havlu tutup suyun üzerinde bir karışlık mesafeden durmaya çalışmalısınız.
    Böylece buharların dağılmasını önleyerek, yüz bölgenizde yoğunlaşmasını sağlayabilirsiniz.
  • Bu esnada gözlerinizin kapalı olması ve buharı içinize çekmeniz gerekmektedir.
  • Yüz buharını cildinize yukarıdaki anlattığımız şekilde uyguladıktan sonra durulamamalısınız.
  • Ancak nemlendirici bir krem ile beslenmesini sağlayabilirsiniz. Çünkü ısıdan dolayı hassaslaşan cildiniz kolayca zede alabilir.

En fazla haftada iki kez uygulanabilecek yüz buharı uygulamasının daha fazlası tahrişlere neden olabilir. Bu nedenle cildinizin canlanmasını istiyorsanız haftalık bir veya iki kez yüz buharını yapabilirsiniz.

Yüz buharı banyosunu uygulamaya başladıktan sonra su tüketimini iki katına arttırmanızın faydası vardır. Bildiğiniz gibi vücuttaki toksinli maddelerin en rahat atılımı su sayesinde gerçekleşmektedir.

İlginizi Çekebilir

Ciltteki Gözenekler İçin Doğal Çözümler

Cildin pürüzsüz yapısını bozan ve donuk bir görüntü oluşturan küçük gözenekler, sivilce, akne ve cilt …

2 Yorumlar

  1. peki buharı kaç dakika boyunca yapmalıyım?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.