Yüz Sarkması İçin Doğal Maskeler

Paylaş
 

Yaşlanmanın olumsuz etkilerinden biri de ciltte ve yüzde sarkmalardır. Ciltte yaşlılık sebebiyle elastin ve kolajen yapısında değişmeler meydana gelir. Bu da cildin esnekliğini kaybetmesine sebep olabilir. Elastikliğini kaybeden cilt gevşer ve sarkmaya başlar.

Cildin sarkmasının tek nedeni yaşlılık değildir. Bunun yanında güneşin zararlı ışınları, sigara ve alkol kullanımı, obezite, hızlı ve aşırı kilo kaybı ve gebelik gibi sebeplerle de ciltte sarkmalar görülebilir.  Ciltteki sarkmalara karşı uygulanabilecek yararlı, bitkisel maskeler vardır. Bu maskeler düzenli olarak uygulanarak, ciltteki sarkmalar kontrol altına alınabilir.

Yüz Sarkması İçin Ev Yapımı Doğal Maskeler

Yumurta Akı Maskesi

Yumurta akının sıkılaştırıcı etkisi bulunmaktadır. Bu yüzden ciltte sarkmalara karşı uygulanabilir. Ayrıca cildi besler ve nem kazandırır.

Bir ya da iki yumurta akı köpürene kadar çırpılır. Yüze ve boyuna uygulanır. 20 dakika kadar bekletilip, soğuk su ile durulanır. Ayrıca bu maskeye yoğurt da eklenebilir.

Limon Maskesi

Limon, kolojen üretimi sağlaması sebebiyle, cildin esneklik kazanmasını sağlar. Özellikle erken yaşlarda oluşan kırışıklıklara ve sarkmalara karşı oldukça etkilidir.

Taze limon suyu sıkılır ve masaj yaparak cilde uygulanır. 10 dakika kadar bekletildikten sonra cilt durulanır.

Aloe Vera Maskesi

Aloe vera sıkılaştırıcı etkisi ile ciltteki sarkmalara karşı birebirdir. Aloe vera jel, içeriğinde malik asit barındırır ve cildin esneklik kazanmasına yardımcı olur.

Taze aloe vera yaprağındaki jel çıkarılır ve ardından cilde sürülür. 20 dakika kadar ciltte bekletilir. Bu uygulama haftada birkaç kez tekrar edilmelidir.

Bir çorba kaşığı kadar aloe vera ile bir çay kaşığı mayonez ve bal karıştırılır. Ardından yüz ve boyun bölgesine uygulanır. 20 dakika bekletilmesinin ardından durulanır.

Salatalık Maskesi

Esnekliğini kaybetmiş ve sarkmış ciltler için salatalık da kullanılabilir. Salatalık, cildi nemlendirir ve canlılık kazanmasını sağlar.

Yarım salatalık rendelenir ve suyu çıkarılır. Süzgeçten geçirilmesinin ardından elde edilen su cilde sürülür. 15 dakika sonra cilt, soğuk su ile durulanır.

Sade yoğurt ve rendelenmiş salatalık karıştırılır. Yüze uygulanmasının ardından 15 dakika kadar bekletilir ve iyice durulanır. Bu maske haftada en az üç kez uygulanırsa, ciltteki sarkmalarda azalma ve sıkılaşma gözlenecektir.

Bu yazı 882 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Yasal Uyarı

Cilt bakımı ve güzellik sırları sitesi olan bakimlicilt.net'te doğal ve sağlıklı bir cilt için bilgilendirme yazıları paylaşıyoruz. Sitede bulunan yazılar kişisel ve doğal tariflerdir, hiç biri doktor tavsiyesi değildir. Bu tarifler ve öneriler her kişide aynı etkiyi sağlayacağının garantisi yoktur. Tarif ve önerilerin uygulanması ve kullanımı kişilerin kendi sorumluluğundadır, oluşabilecek problemlerden dolayı bakimlicilt.net sitesinin sahibi ve yazarları sorumluluk kabul etmez.