Yüz Şekline Göre Makyaj Yapımı

Makyaj, kişinin güzelliğine güzellik katan bir unsur olarak bilinir. Pek çoğumuz yüzümüzde bulunan bazı pürüzleri saklamak adına makyaja başvururuz. Ancak her insanın cilt yapısı, tonu, şekli birbirinden farklıdır. Özellikle yüz şeklinin farklı olması makyaj yaparken bu farklılıkları dikkate almamızı gerektirir.

Yuvarlak Yüz Göre Makyaj Yapımı

Yuvarlak yüz şekline sahip olan kişilerde elmacık ve çene kemiklerinin belirgin hale getirilebilmesi için yüzün dış kısmına özen gösterilmelidir. Uygun renkte bir fondöten kullanılmalı, gölgelemeler oluşturulmalıdır. Allık sürerken elmacık kemiklerinden göz ucuna doğru uygulama yapılmalı, özellikle dikkat yüzün orta bölgesine çekilmelidir. Bu sebeple de kullanılan rujlar da canlı renklerde olmalıdır.

Oval Yüz Göre Makyaj Yapımı

Oval yüz, makyaj yapımı konusunda en ideal yüz biçimidir. Bu tip yüz şekline sahip olan bireylere makyaj uygulanırken dikkat edilmesi gereken tek nokta, köşeli çizgiler değil, yuvarlak çizgi yöntemlerinin uygulanmasıdır.

Köşeli Yüz Göre Makyaj Yapımı

Köşeli yüze sahip olanlar sert bir ifadeye sahip göründüğünden dolayı, yüzün kemikli kısımlarının geri plana çekilerek yumuşak bir yüz ifadesine sahip olabilmesi amaçlanır. Koyu renk fondöten kullanılarak gölgeleme yapılmalıdır. Ruj sürerken dikkat edilmesi gereken husus, alt dudakların değil, üst dudakların ön plana çıkarılarak dolgun hale getirilmesidir.

Üçgen Yüz Göre Makyaj Yapımı

Üçgen yüze sahip olanlar genel olarak iki tiptedir. Bunlar düz üçgen yüz ve ters üçgen yüzdür. Düz üçgen yüz görünümünde olan kişiler alın bölümünü ortaya çıkarmak için açık renkte fondöten kullanımına özen göstererek gölge uygulamalıdır. Ters üçgen yüzlü olanlar ise özellikle çene kemiklerini belirgin biçimde ortaya çıkaracak gölgelemeler yapmalıdır.

Uzun Yüz Göre Makyaj Yapımı

Uzun yüz görünümündeki insanlarda kaşlar, gözler ve dudaklar yatay boyanmalıdır. Yüzdeki uzunluğu oluştura bölgelere gölgeleme yapılarak bu bölgelerin daha az dikkat çekmesi sağlanmalıdır.

Görüldüğü gibi makyaj yapımı son derece özen gerektiren bir işlemdir. Siz de yüz şeklinizin nasıl bir yapıya sahip olduğunu belirleyerek bu yönde uygulama yaparsanız çok daha mükemmel bir görünüme sahip olabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

Kusursuz Oje Sürmek İçin Bilmeniz Gerekenler

Tırnak bakımı kadınların önem verdiği şeylerden biridir. Öyle ki birçok kadın, manikür ve pedikür işlemini …

3 Yorumlar

  1. Yanlış bilgiler ile bir çok arkadaşımız yanlış yollar ile makyaj uygulamakta, güzel bilgiler derlemişsiniz teşekkür ederim.

  2. Arkadaşlar ince çene yapım var ve ince dudaklarım. Bazı makyaj denemeleri yapıyorum fakat bir türlü ayarlayamıyorum. Aslında profesyonel birisinden destek almam lazım.

  3. Oval yüze göre makyaj yapımı konusunda bilgi eksikliğim vardı sayenizde giderdim teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.