Yüzdeki Siyah Noktalarla Başa Çıkma

Paylaş
 

Yüzdeki siyah noktalarla nasıl başa çıkılır?

Yüz bölgesinde gözenek tıkanması şeklinde oluşan siyah noktalar, özellikle kadınların korkulu rüyasıdır. Sivilceye zemin hazırlayan ve burun bölgesinde yoğunlaşan siyah nokta oluşumu, gözeneklerin kirle dolması sonucu meydana gelmektedir.

Özellikle gençlik çağlarında sıklığı artan siyah noktalardan  kurtulmak için genellikle gözenekler sıkılarak temizlenmeye çalışılır. Oysa siyah noktaların oynanması ya da sıkılarak patlatılması, yüz bölgesinde yara oluşumuna zemin hazırlayacağı gibi iz bırakarak olumsuz görüntülere de yol açmaktadır. Önemli olan oluşan siyah noktalardan kurtulmaktan ziyade, bedende tıkalı gözenek oluşumunu engellemektir.

Peki yüzde siyah nokta oluşumu nasıl engellenir?

Peeling Uygulayın
Siyah noktaların oluşumunu engellemenin ya da yavaşlatmanın yolu, temizliktir. Siyah noktaların temizliği için özel olarak hazırlanmış peelingler her sabah ve akşam ılık suyla uygulanmalıdır. Bu peelingler basitçe evde de yapılabilir.

Evde yapabieceğiniz tüm cilt tipleri için bir peeling siyah noktalar için maske tarifi şu şekildedir:

Siyah nokta için yoğurt maskesi: Bir kaşık yoğurtla birkaç damla limonu karıştırarak maskeyi yüzünüze uygulayınız. 10-20 dakika bekledikten sonra yüzünüzü ılık su ile yıkayınız.

Siyah noktalar için buhar banyosu
Haftada bir kez yüzünüzde gözeneklerin nefes almasına yardımcı olmak ve peeling uygularken siyah nokta oluşturan tıkanıklıkların kolayca açılmasını sağlamak için  kaynattığınız suyun buharına yüzünüzü tutarak, buhar banyosu yapınız. Buhar banyosunun ardından cilt tipinize uygun temizleme ürününü ya da ya da yukarıda tarifini verdiğimiz peeling maskesini uygulayarak, cildinizi temizleyiniz.

Siyah nokta oluşumunu azaltmak için cilt temizliğini düzenli olarak yapmanız ve yüzünüzdeki siyah noktalar, akneler ya da sivilcelerle asla oynamamanız gerekir.

Bu yazı 3864 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Yasal Uyarı

Cilt bakımı ve güzellik sırları sitesi olan bakimlicilt.net'te doğal ve sağlıklı bir cilt için bilgilendirme yazıları paylaşıyoruz. Sitede bulunan yazılar kişisel ve doğal tariflerdir, hiç biri doktor tavsiyesi değildir. Bu tarifler ve öneriler her kişide aynı etkiyi sağlayacağının garantisi yoktur. Tarif ve önerilerin uygulanması ve kullanımı kişilerin kendi sorumluluğundadır, oluşabilecek problemlerden dolayı bakimlicilt.net sitesinin sahibi ve yazarları sorumluluk kabul etmez.